Gupi muzg

Kolejna książka o mózgu? I to jeszcze z tytułem, który nie bardzo mi się podoba? Opierałem się, ale tylko przez kilka tygodni. Przegrałem ze swoim uzależnieniem od książek o tej tematyce. Kupiłem Gupi muzg. W co tak naprawdę pogrywa twoja głowa? i nie żałuję. Nie ma tam w zasadzie nic nowego dotyczącego funkcjonowania mózgu na gruncie aktualnej wiedzy, ale została napisana w taki sposób, że bardzo mocno powinien się zawstydzić redaktor, który na okładce książki Manfreda Spitzera Dopamina i sernik wspomniał coś o humorze.

No cóż. Dean Burnett – autor Gupiego muzgu jest komikiem, a przy okazji neuronaukowcem na pracującym na Uniwerstecie w  Cardiff. Mamy więc naprawdę zabawną popularnonaukową książkę o mózgu i tego dlaczego czasami jego działanie prowadzi do nielogicznynych lub nieracjonalnych decyzji. Napisana z dużą autoironią, a przede wszystkim bardzo obrazowo tłumaczy mechanizmy funkcjonowania neuroprzekaźników, tego jak powstają uzależnienia i dlaczego podejmujemy, takie a nie inne decyzje.

Jedno tylko zastrzeżenie – to już kolejny ebook w ostatnim czasie z katastrofalnie sformatowanymi przypisami. A te niestety są w takich książkach dla mnie dość ważne, bo odwołują się do prac źródłowych.

Mam też mieszane uczucia co do tłumaczenia niektórych pojęć. Określenie bias w rodzimej terminologii pojawia się jako efekt, co oczywiście nie wyjaśnia wszystkiego. Mamy np. hindsight bias, co przyjęło się tłumaczyć jako efekt pewności wstecznej. Zaproponowany „przechył” w zasadzie nieźle pasuje. Ale nie mam przekonania, czy „przechył wsteczny” nie brzmi czasem, jak z podręcznika obsługi krążownika.

Gupi muzg, Dean Burnett

Gupi muzg. W co tak naprawdę pogrywa twoja głowa?, Dean Burnett

Wyd.: Feeria, 2016

Tłum.: Dariusz Rossowski

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *