Dane i Goliat

Bruce Schneier jest kryptografem i specjalistą do spraw cyberbezpieczeństwa. Jego książka Dane i Goliat ukazała się oryginalnie w 2015 roku, zaś polskie tłumaczenie w 2017. To świetne i wyczerpujące kompendium dotyczące naszej (sprzedanej) prywatności w sieci oraz powszechnej inwigilacji, nie tylko ze strony rządów, ale również korporacji technologicznych. Zaś z tego połączenia, wynika tylko tyle, że w zasadzie nie wiemy, kto o nas wie bardzo dużo, ale tych podmiotów jest niesłychanie wiele, zaś w interesie, ani jednych, ani drugich, nie leży zmiana tej sytuacji.

Rządy naprawdę nie chcą ograniczać swojego dostępu danych poprzez paraliżowanie korporacyjnej ręki, która je karmi.

Specjalnie podałem datę oryginalnego wydania, bo choć minęło zaledwie sześć lat, pewne rzeczy zawarte w niej są już nieaktualna. W żadnym wypadku nie chodzi o opisane funkcjonowanie dzisiejszego cyberświata, w którym nasze dane stały się towarem powszechnym i w zasadzie bez większej wartości, ale o to, jak szybko zmienia się rzeczywistość. 

Książka była pisana tuż przed ujawnieniem afery z wykorzystywaniem przez Cambridge Analytica danych udostępnionych przez Facebooka. Tuż przed tym, gdy coraz bardziej jawne stały się działania farm trolli, oraz powszechna dezinformacja, mająca charakter wojny hybrydowej, za którą stoi prawdopodobnie Rosja i Chiny. Dlatego też w książce praktycznie nie jest poruszany ten wątek, pisze się tylko wiele o nadużywaniu władzy przez amerykańskie instytucje. Wspomina się tylko o wykorzystywaniu danych konkretnych osób, w kontekście pozycjonowania reklam, usług czy ofert ubezpieczeniowych, choć dziś już w Chinach obowiązuje system rankingowy obywateli, na podstawie ich aktywności. 

Wszelkie więc sugestie autora, w jaki sposób możemy rozwiązać i zatrzymać ten pęd korporacji i rządów do inwigilacji, stały się już nieaktualne. Jest jeszcze gorzej. Teoretycznie mamy wygodny i coraz bezpieczniejszy świat, jednak w żadnym momencie nie wiemy, kto i w jaki sposób postanowi wykorzystać wiedzę o nas samych, jeśli niemal cała nasza życiowa aktywność “gdzieś” jest zapisana. 

Wolność i prywatność jest wyłącznie mirażem. Ale chcieliśmy tego, w zamian za wygodę i darmowe usługi.

Dane i Goliat. Ukryta bitwa o Twoje dane i kontrolę nad światem,  B. Schneier

Dane i Goliat. Ukryta bitwa o Twoje dane i kontrolę nad światem,
Bruce Schneier

Wyd.: Helion, 2017

Tłum.: Joanna Zatorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *