Sztuka szczęścia w trudnych czasach

Nastąpiło pewne zamieszanie w rozmowach Howarda Cutlera, z Dalajlamą. Szukając Sztuki szczęścia najpierw kupiłem Sztukę szczęścia w trudnych czasach (tak mi domyślnie podpowiadały wyszukiwarki). Po kilku akapitach zorientowałem się, że to nie jest ta rzecz, której szukałem. Generalnie jednak jakiś zamęt jest, bo na czytniku obie książki wyświetlają identyczne tytuły. 

A skoro już mam, to do niej sobie sięgnąłem. Powrót po latach do pierwszej książki z cyklu, której Cutlerowi nikt nie chciał wydać, a która ostatecznie stała się bestsellerem światowym, okazał się bardzo pozytywny i inspirujący. Sztuka szczęścia w trudnych czasach napisana została kilkanaście lat później. Tym razem autor postanowił porozmawiać z buddyjskim mnichem na temat człowieka w kontekście społecznym – ja i my, ja i oni. Rozmówcy omawiają kwestie uprzedzeń, nacjonalizmów, przemocy.

Być może to nie ten moment, ale z każdą kolejną stroną nużyła mnie coraz bardziej. Brakowało jej świeżości pierwszej pozycji. Cutler co prawda rzetelnie wypytuje o różnice w podejściu zachodnim i wschodnim (choć ściśle mówiąc tybetańskim), kwestie związane z rolą jednostki w społeczeństwie, indywidualizmu oraz kolektywizmu. Dodaje przy tym mnóstwo informacji zwiazanych z najnowszymi badaniami dotyczącymi szczęścia, optymizmu i nastawienia. Coś jednak mi nie “gra”. 

Odpowiedzi Dalajlamy czasami można uznać za skrajnie naiwne – zwłaszcza w kontekście ostatnich lat, czyli już po opublikowaniu książki – ponownego wzrostu nacjonalizmów, dojściu do władzy w przeróżnych krajach populistów, którzy nie obawiają się cofać przed manipulacjami i kłamstwami. Wiara więc w to, że rozmowa, uświadomienie negatywnych nawyków ma szansę zmienić postępowanie innych, sugeruje ogromną łatwowierność. Nie chodzi o to by być cynikiem, niemniej mało kto może sobie pozwolić na wybór takiej drogi, jaką wybrał Dalajlama – ucieczki z kraju, a mimo tego próby prowadzenia dialogu z Chińczykami. 

Piękne, mądre i (niestety) idealistyczne.

Bez żalu zostawiam po przeczytaniu ledwie połowy, zaś fotka ilustracyjna jest taka, jaka jest. Bo tak!

Sztuka szczęścia w trudnych czasach, XIV Dalajlama, H. C. Cutler

Sztuka szczęścia w trudnych czasach, XIV Dalajlama, Howard C. Cutler

Wyd.: Rebis, 2010

Tłum.: Joanna Grabiak-Pasiok

2 komentarze do “Sztuka szczęścia w trudnych czasach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *