Upór. Potęga pasji i wytrwałości

Mój kolega żartował: niektórzy ludzie mają 20 lat doświadczenia, a inni mają rok doświadczenia… 20 razy z rzędu.

Angela Lee Duckworth jest psychologiem zajmującym się kwestiami wytrwałości i motywacji. Jej książka Upór. Potęga pasji i wytrwałości to opis najnowszych ustaleń w tym zakresie. Autorka odnosi się zarówno do badań własnych, jak i ustaleń innych naukowców.

Przede wszystkim nie jestem pewien, czy polskie tłumaczenie grit jako upór najlepiej oddaje całość zagadnień. Konsekwencja, pasja, wytrwałość, niezłomność, zacięcie, każde z tych słów o wiele lepiej opisuje to co jest przedmiotem rozważań autorki. Upór w zasadzie jest w porządku, ale odnoszę wrażenie, że znacznie częściej słowo to jest nacechowane negatywnie. Upór nastolatka, który nie chce czegoś zrobić, jest zupełnie czymś innym niż upór (determinacja), żeby jednak pokonać swoje ograniczenia i osiągnąć nowy poziom umiejętności (w nauce, sporcie, muzyce).

Pomijając jednak rozważania o tym, czy określenie “upór” jest fortunne, czy też nie, mamy do czynienia z jednej strony ze z podsumowaniem badań, przykładów z życia, jak i wskazówek dotyczących tego, czy rodzimy się ze swego rodzaju, wytrwałością, czy też możemy ją nabyć. A jeśli tak to, w jakim wieku, i dzięki jakim metodom. Co jest ważniejsze w długoterminowym sukcesie talent czy pracowitość? (i jak mam przekonać własnego syna, że sam talent muzyczny jest fajny, ale bez żmudnych i nudnych ćwiczeń on się jednak może zmarnować 😉 ).

Część rozważań jest niesłychanie istotna w kontekście pojawiających się ostatnio trendów, by próbować wytłumaczyć brak sukcesu w życiu przede wszystkim przypadkiem. Angela Dukcworth co prawda często opisuje osoby, które osiągnęły sukces bardzo wymierny – liczony zamożnością lub sławą, ale pokazuje również, jak wielkie znaczenie ma w wielu zwykłych przypadkach, gdzie zarobki nie są specjalnie wysokie kwestia nastawienia do wykonywanej pracy. Wytrwałość i dążenie do pewnych celów (często niewymiernych) sprawia, że różnimy się w podejściu do pracy. Dla jednych to robota, dla innych kariera, dla jeszcze innych powołanie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia nastawienia (optymiści i pesymiści) i okazuje się, że owszem w życiu pewne znaczenie ma przypadek (ot choćby kwestia urodzenia), jednak bez odpowiedniego nastawienia, wytrwałości w tym co robimy, dalszego działania mimo porażek osiągnięcie sukcesu jest relatywnie trudniejsze. I nie chodzi wyłącznie o to, że będziemy sławnym i bogatym sportowcem czy inną gwiazdą.

[Photo by Clark Young on Unsplash]

Upór. Potęga pasji i wytrwałości, A. Duckworth

Upór. Potęga pasji i wytrwałości, Angela Duckworth

Wyd.: Galaktyka, 2016

Tłum.: Piotr Cieślak

Podziel się

2 komentarze do “Upór. Potęga pasji i wytrwałości”

  1. O to może być ciekawe. “Wytrwałość” wydaje się trafniejszym określeniem, ale na okładkę chyba “Upór” lepiej się nadaje….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *