Upór. Potęga pasji i wytrwałości

Mój kolega żartował: niektórzy ludzie mają 20 lat doświadczenia, a inni mają rok doświadczenia… 20 razy z rzędu.

Angela Lee Duckworth jest psychologiem zajmującym się kwestiami wytrwałości i motywacji. Jej książka Upór. Potęga pasji i wytrwałości to opis najnowszych ustaleń w tym zakresie. Autorka odnosi się zarówno do badań własnych, jak i ustaleń innych naukowców.

Przede wszystkim nie jestem pewien, czy polskie tłumaczenie grit jako upór najlepiej oddaje całość zagadnień. Konsekwencja, pasja, wytrwałość, niezłomność, zacięcie, każde z tych słów o wiele lepiej opisuje to co jest przedmiotem rozważań autorki. Upór w zasadzie jest w porządku, ale odnoszę wrażenie, że znacznie częściej słowo to jest nacechowane negatywnie. Upór nastolatka, który nie chce czegoś zrobić, jest zupełnie czymś innym niż upór (determinacja), żeby jednak pokonać swoje ograniczenia i osiągnąć nowy poziom umiejętności (w nauce, sporcie, muzyce).

Pomijając jednak rozważania o tym, czy określenie “upór” jest fortunne, czy też nie, mamy do czynienia z jednej strony ze z podsumowaniem badań, przykładów z życia, jak i wskazówek dotyczących tego, czy rodzimy się ze swego rodzaju, wytrwałością, czy też możemy ją nabyć. A jeśli tak to, w jakim wieku, i dzięki jakim metodom. Co jest ważniejsze w długoterminowym sukcesie talent czy pracowitość? (i jak mam przekonać własnego syna, że sam talent muzyczny jest fajny, ale bez żmudnych i nudnych ćwiczeń on się jednak może zmarnować 😉 ).

Część rozważań jest niesłychanie istotna w kontekście pojawiających się ostatnio trendów, by próbować wytłumaczyć brak sukcesu w życiu przede wszystkim przypadkiem. Angela Dukcworth co prawda często opisuje osoby, które osiągnęły sukces bardzo wymierny – liczony zamożnością lub sławą, ale pokazuje również, jak wielkie znaczenie ma w wielu zwykłych przypadkach, gdzie zarobki nie są specjalnie wysokie kwestia nastawienia do wykonywanej pracy. Wytrwałość i dążenie do pewnych celów (często niewymiernych) sprawia, że różnimy się w podejściu do pracy. Dla jednych to robota, dla innych kariera, dla jeszcze innych powołanie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia nastawienia (optymiści i pesymiści) i okazuje się, że owszem w życiu pewne znaczenie ma przypadek (ot choćby kwestia urodzenia), jednak bez odpowiedniego nastawienia, wytrwałości w tym co robimy, dalszego działania mimo porażek osiągnięcie sukcesu jest relatywnie trudniejsze. I nie chodzi wyłącznie o to, że będziemy sławnym i bogatym sportowcem czy inną gwiazdą.

[Photo by Clark Young on Unsplash]

Upór. Potęga pasji i wytrwałości, A. Duckworth

Upór. Potęga pasji i wytrwałości, Angela Duckworth

Wyd.: Galaktyka, 2016

Tłum.: Piotr Cieślak

2 komentarze do “Upór. Potęga pasji i wytrwałości”

  1. O to może być ciekawe. „Wytrwałość” wydaje się trafniejszym określeniem, ale na okładkę chyba „Upór” lepiej się nadaje….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *