Departament Prawdy, Tom 1. Koniec świata

Atmosfera świetna. Pomysł intrygujący. Chciałem poznać ten komiks już od jakiegoś czasu i wreszcie wpadł mi w ręce. Departament Prawdy, Tom 1. Koniec świata. Scenarzystą i pomysłodawcą  jest James Tynion IV, za rysunki odpowiada Martin Simmonds. Część amerykańskiej (i nie tylko) popkultury – teorie spiskowe. W dobie internetu odzyskały drugie życie. Czy lądowanie na księżycu było mistyfikacją sfingowaną przez rząd amerykański, czy za zabójstwem Johna Kennedy’ego stoi CIA? No i oczywiście, czy Ziemia jest płaska?

Cole Turner – bohater Departamentu Prawdy – agent FBI zajmuje się tropieniem ludzi szerzących teorie spiskowe, ma jednak swoje doświadczenia z dzieciństwa, które sprawiają, że ma wiele wątpliwości, dotyczących tego, czy teorie, mity i bzdury są na pewno tylko tym.

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dostaje propozycję pracy w Departamencie Pracy od Lee Harveya Oswalda(!).

Jak napisałem na początku, atmosfera i rysunki są naprawdę świetne. Groza, czerń, czerwień, niepokój. W kolejnych rozdziałach pojawiają się odkrywane różne teorie spiskowe, które łączy tajemnicza postać kobiety w czerwieni. 

A jednak nie wciągnął mnie na tyle, żebym chciał bardzo dowiedzieć się, jak dalej poprowadzony został scenariusz. Być może będzie bardziej przejrzysty i spójny w kolejnych tomach. Nie będę specjalnie szukał, choć jeśli mi przypadkiem wpadnie w ręce chętnie zobaczę. To jest jednak mój problem z wszelkimi seriami (również filmowymi). Na dłuższą metę mnie nudzą. Mam wrażenie, że najczęściej pomyślane są nie jako spójna opowieść, ale właśnie jako produkt, który ma zachęcić do kupowania kolejnych tomów. Rozumiem, że może się podobać takie oczekiwanie na to co dalej, “czym zaskoczy mnie autor”, ale właśnie często nie ma zbyt wielu zaskoczeń, raczej są nieprawdopodobne lub absurdalne rozwiązania.

Ale przyznam, że graficznie jest świetne i zapisałem sobie do poszukania (niestety też serię) tego samego autora Coś zabija dzieciaki

 

 

Departament Prawdy, Tom1, J. Tynion IV, M. Simmonds

Departament Prawdy, Tom 1. Koniec Świata, James Tynion IV, Martin Simmonds

Wyd.: Sonia Draga/Non Stop Comics, 2022

Tłum.: Paulina Braiter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *