Magia pisania. Jak tworzyć porywające historie

Jestem przekonany, że oprócz zachęcania dzieci i młodzieży do czytania, równie ważne jest nauczanie tego, w jaki sposób opowiadać różnego rodzaju historie. Jak atrakcyjnie pisać. Przy okazji wybuchającej co jakiś czas dyskusji o niskim poziomie czytelnictwa w Polsce, w ogóle nie zauważam, by ten wątek był poruszany. Tymczasem pisanie, to jeden z najprostszych przejawów twórczości. Dostępny od chwili, gdy tylko nauczymy się pierwszych liter i koślawym, a czasem lustrzanym pismem napiszemy swoje imię, albo dwa najprostsze słowa – mama i tata. Później przyjdą zdania, a jeszcze później historie.

W wydawanych przez nas książkach dla młodzieży w serii Biała Plama główni bohaterowie w większości przypadków piszą. Są to pamiętniki, dzienniki lub wymyślone historie, które przelewają na papier. To w pewien sposób pokazuje znaczenie tej formy wyrażania siebie samego. Między innymi dlatego podjąłem decyzję, żeby pójść krok dalej i dać narzędzie, które może choć w niewielkim stopniu pozwoli dzieciakom zobaczyć, że pisanie nie musi być nudne i kojarzyć się wyłącznie ze szkołą. Że to przede wszystkim niesłychana frajda.

Magia pisania. Jak tworzyć porywające historie jest przeznaczonym dla nastolatków poradnikiem pisania. Myślę, że spokojnie mogą po nią sięgać już nawet dziesięciolatki. Autorka Gail Carson Levine znana jest z młodzieżowych bestsellerów, z których kilka zostało przetłumaczonych na język polski (najbardziej znana książka to Ella zaklęta, dzięki ekranizacji z Ann Hathaway w roli tytułowej).

Magia pisania nie zaczyna się od od wykładu, że każda historia ma początek, rozwinięcie i zakończenie, ani od sugestii, że najpierw musisz poznać gramatykę i ortografię. Nie, książka od razu zachęca do zabawy. Wybierz jedną z kilku propozycji i potraktuj ją jako początek opowiadania. Masz 20 minut – pisz!

Przykłady tych propozycji? Proszę bardzo, oto wybrane trzy.

 

Mam jedno oko zielone, a drugie brązowe. Zielone oko widzi prawdę, ale brązowe widzi dużo więcej.

 

– Bądź dla niego miły – mówi mi ojciec – w końcu to twój brat.

 

Jeśli ktoś, czegoś zaraz nie zrobi, wkrótce nastąpi katastrofa

 

Prawda, że to zupełnie inny sposób rozpoczęcia historii, niż to w jaki sposób podchodzi się do pisania w szkolnych wypracowaniach? Ba, druga z nich zaczyna się gdzieś od środka! Skandal.

G.C. Levine co kilka stron powtarza – po prostu pisz. Nie przejmuj się, pisz i krok po kroku opowiada, jak wybrać imię dla bohatera, jak stworzyć jego postać, żeby był interesujący, jak zaskoczyć czytelnika zwrotami akcji, w jaki sposób radzić sobie z dialogami.

Ale mówi także o tym co jest najtrudniejsze w pracy pisarza – jak radzić sobie, gdy utkniesz i nie masz pomysłów; w jaki sposób podchodzić do poprawek; jak rozstawać się z pomysłami.

Mam przekonanie, że ta książka przydałaby się również wielu dorosłym. Więc poza tym, że przeczytałem już ją kilka razy (na etapie produkcji) zachęcam ogromnie, pokazujcie ją dzieciakom. Niech piszą, wymyślają, bawią się słowami.

 

Magia pisania, G.C. Levine

Magia pisania. Jak tworzyć porywające historie, Gail Carson Levine

Wyd.: Linia (seria: Biała Plama), 2017

Tłum.: Krzysztof Środa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *