Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Co można napisać o kolejnych wspomnieniach osoby, której udało się przeżyć obóz koncentracyjny? Żydówka z Węgier Edith Eva Eger trafiła wraz z rodziną do Auschwitz w 1944 roku. Miała szesnaście lat. Wraz z siostrą udało jej się przeżyć ten rok do wyzwolenia. Tylko rok, czy aż rok? Swoje wspomnienia opisała w książce Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Niewyobrażalne. Absolutnie. Co więcej, choć traumy nie powinny być w żaden sposób stopniowalne, to jednak przeżycia osób z obozów koncentracyjnych sprawiają, że wszelkie nasze doświadczenia i tragedie, które zdarzają się nam w życiu, bledną wobec tego rodzaju świadectw.

Pamięć to święta ziemia. Ale zarazem udręczona. To miejsce, w którym gniew, wina i smutek krążą niczym wygłodniałe ptaki wygrzebujące resztki wciąż z tych samych starych kości. To miejsce, dokąd się udaję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, na które nie ma odpowiedzi: dlaczego ocalałam?

Dla tych nielicznych, którzy przeżyli kolejnym wyzwaniem okazało się życie “po”. Jedni sobie nie poradzili, inni tak jak Eger postanowili wykorzystać swoje doświadczenia do pomocy innym. Eger została terapeutką i druga część książki poświęcona jest jej praktyce psychologicznej. Temu w jaki sposób przeżycie Auschwitz dało jej siłę oraz umiejętności do pracy z innymi osobami zmagającymi się z trudnymi doświadczeniami życiowymi. 

Wszystko cokolwiek napiszę, będzie zbyt miałkie w stosunku do świadectwa Edith E. Eger, i tego, co dało jej siłę, żeby wytrwać. nie tylko niewolę, ale również późniejsze zmagania z własną pamięcią. Trzeba po prostu przeczytać.

[Foto: siostry Eger: Klara, Edith, Magda, źródło]

Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć, E.E. Eger

Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć, Edith Eva Eger

Wyd.: Świat Książki, 2018

Tłum.: Barbara Szelewa-Kropiwnicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *