Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Ludzie. Krótka historia jak spieprzyliśmy wszystko, Toma Philiipsa to w zasadzie taki stand-up w formie książki. Ot zbiór anegdotek, dykteryjek z historii ludzkości o różnego rodzaju wpadkach opowiedziane z talentem komika (przy czym w odróżnieniu od wielu stand-upów) liczba bluzgów nie jest dominująca, choć zdarza się twardsze słowo.

Lekkie to i niezobowiązujące. Można zapamiętać niektóre zdarzenia (np. Bitwa pod Karánsebes), żeby popisać się w towarzystwie. Czasem warto sprawdzić źródła, bo trudno powiedzieć jaka część jest prawdą, a jaka zmyśleniem prawdziwym (choć autor lojalnie ostrzega czasami przed wątpliwością źródeł).

Autor trochę dokonuje ekwilibrystyki w imię tego dziwnego trendu w czasach poprawności politycznej i pastwi się nad kolonializmem (słusznie) białego mężczyzny, by dokonywać różnych zabiegów “gdyby tego nie zrobiono” inne cywilizacje i kultury “mogłyby i na pewno by się rozwinęły podobnie”. Ale nie robi tylu zastrzeżeń i przypisów, gdy opisuje brutalne podboje Czyngis-chana. Więc można przypuszczać, że to taka polisa ubezpieczeniowa, dla tych wszystkich, których zbyt łatwo uraża coś co ewidentnie jest satyrą.

Bodaj w siódmej klasie szkoły podstawowej na jakiejś akademii mówiłem tekst Wiecha Sejm w karafce z książki Helena w stroju niedbałem. I choć Stefan Wiechecki “płynie” w nim znacznie bardziej niż Tom Philips jeśli chodzi o rzetelność przekazu, podobał mi się wówczas ten sposób mówienia o historii. Było w tym coś fajnego dla nastolatka. Upuszczenie tego patosu z opowieści o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, Sejmie i Konstytucji 3 maja.

I takie miałem wrażenie przy lekturze Ludzi – niezła pozycja dla nastolatków, żeby pokazać im historię od strony porażek, wpadek i ewidentnych głupot, a przy tym napisane swobodnie i z humorem. 

[kadr z filmu Dyktator, reż. Ch. Chaplin]

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, T. Phillips

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, Tom Phillips

Wyd.: Albatros, 2019

Tłum.: Maria Gębicka-Frąc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *