Dyktatura, dyktatury, dyktaturze, dyktaturę…

Matura z języka polskiego. Rok 20XY

Temat 1.

W jaki sposób uzasadnisz zdanie Mikala Hema z książki Jak zostać dyktatorem. Poradnik dla nowicjuszy.

Nawet jeśli nie możesz oszukiwać całego społeczeństwa w nieskończoność, możesz zwodzić wielu przez długi czas.

Temat 2.

Skorzystaj ze stwierdzenia zawartego w książce Jak zostać dyktatorem. Poradnik dla nowicjuszy Mikala Hema i wyjaśnij szczegółowo, w jaki sposób można kompromitować przeciwników politycznych, mając do dyspozycji media.

Jeśli chodzi o prowadzenie kampanii, możesz się zdać na środki przekazu z ich czołobitnością i ośmieszaniem opozycji. Po przejęciu kontroli nad mediami wylewanie szamba na przeciwników to prosta sprawa. Przykładowo ich kontakty z zagranicznymi organizacjami są jasnym znakiem, że opozycja działa w imieniu krajów o imperialistycznych zapędach.

Temat 3.

Lojalność – cnota czy wada? Na podstawie fragmentu książki Jak zostać dyktatorem. Poradnik dla nowicjuszy Mikala Hema

Z posiadaniem przeżartego korupcją dworu wiążą się jednoznaczne korzyści. Ludzie są bowiem chciwi i dopóki mają dostęp do żłobu, dopóty jest szansa, że będą zachowywać się lojalnie, a lojalność wcale nie jest czymś oczywistym.

Temat 4.

Opisz rolę urzędnika w skorumpowanym państwie. Skorzystaj z fragmentu książki Mikala Hema Jak zostać dyktatorem. Poradnik dla nowicjuszy.

Będąc despotą, nie możesz ot tak po prostu chodzić i domagać się łapówek za każdą głupią czynność. Dlatego właśnie należy zbudować system, który zaczyna się na poziomie najniższego urzędnika.

Temat 5.

Dobro narodu – prawda obiektywna czy banalny slogan? Skorzystaj z cytatu Mikala Hema z książki Jak zostać dyktatorem. Poradnik dla nowicjuszy.

Regułą przestrzeganą przez byłych dyktatorów jest nieprzyznawanie się do błędów. Wszystko co uczynili było dla dobra narodu.

Tak wiem, wiem. Od wielu lat wszystko zmierza w kierunku tego, żeby na maturze z języka polskiego pojawiło się zadanie “pokoloruj drwala”. Po lekturze książki Mikala Hema, miałem nieśmiałe marzenie, że to jest pozycja, która powinna być czytana i analizowana w szkołach.

Hem zebrał całą galerię dyktatorów z XX i początku XXI wieku (znalazł się w tym zestawie nawet Wojciech Jaruzelski, choć wspomniany tylko w jednym zdaniu) i stworzył poradnik dla początkującego zamordysty. No cóż, byłoby zabawnie, gdyby nie to, że nie jest to jakaś odległa przedpotopowa historia. Dwa z graniczących z nami krajów mają u steru władców, którzy nie liczą się z nikim i niczym. Poza opisem charakterystycznych działań i zachowań (tworzenie własnej mitologii, sposób ubierania, życie na wysokim poziomie) gorzką prawdą jest to, że kraje zachodnie i ich obywatele chętnie z dyktaturami współpracują. Zwłaszcza, jeśli te posiadają bogate złoża surowców naturalnych. W tym wypadku nie działa zasada persona non grata. Muzycy z demokratycznych krajów uświetniają imprezy zamordystów. Oczywiście za odpowiednią opłatą.

Książkę zdobią grafiki dwudziestu dyktatorów. Być może w papierowej wersji są w kolorze, ale i tak dodają jeszcze więcej smaku do całości.

Dyktatorzy

Ilustracje mogę potraktować jako łącznik do innej książki. Na którą wpadłem dzięki wpisowi Wojtka Szota (WSZ) na Facebooku.

Oto jest dyktatura to jedna z serii książeczek dla młodszych czytelników, autorstwa Equipo Plantela z ilustracjami Mikela Casal. Mimo, że WSZ opisywał inne tytuły, zamówiłem natychmiast całość po jego recenzji, ale odłożyłem je sobie na później. Ta o dyktaturze najbardziej mnie zaciekawiła. Książki zostały napisane w II połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, tuż po upadku dyktatury Franco, teraz zostały odświeżone przez wydawnictwo hiszpańskie i możemy cieszyć się również polskim przekładem.

Obawiam się, że przekaz jest nieco socjalizujący, ale zostawiam sobie lekturę całości na później. Poczytam je wspólnie z dziewięciolatkiem. Zdecydowanie zacznę od Oto jest dyktatura.

Oto jest dyktatura - ilustracja

W zasadzie chyba każdy młody człowiek przechodzi etap, że chciałby być królem. Mieć władzę, być bogaty, rządzić innymi. Czekają nas rozmowy o sprawiedliwym rządzeniu, o odpowiedzialności i wszystkich tych nudnych tematach, które zaburzają dzieciom ich czarno-białe widzenie świata. No bo jednak bycie takim dyktatorem korci czasem. Gdy jakiś kolega nie dał nam zabawki, albo zalazł za skórę.

Przy okazji tych dwóch książek wspomnę o jeszcze jednej dotyczącej tej tematyki. Bogowie u władzy Moniki Milewskiej. Kupiłem kilka miesięcy temu zachęcony wyjątkowo życzliwymi recenzjami. Między innymi Marcina Króla w dwutygodniku. Porzuciłem po paru stronach i przekartkowaniu reszty. Niestety praca ma wszelkie wady książek, w których wiedzę i erudycję autora zabija drętwy język, nadmierne korzystanie z cudzysłowów w każdym możliwym momencie i wszystko to co sprawia, że patrzymy na książkę nie jako popularnonaukową tylko rozprawę naukową. Może nie należy jej porównywać z książką Hema, ale w tamtej jest pomysł i lekkość. Zaś książka Milewskiej to po prostu opracowanie z bogatą bibliografią.

 Jak zostać dyktatorem, M. Hem

Jak zostać dyktatorem. Poradnik dla nowicjuszy. Mikal Hem

Wyd.: Smak Słowa, 2016

Tłum.: Sławomir Budziak

Oto jest dyktatura, E. Plantel

Oto jest dyktatura, Equipo Plantel

Wyd.: Tako, 2016

Tłum.: Tomasz Pindel

Bogowie u władzy, Monika Milewska

Wyd.: Słowo/ obraz terytoria, 2012

2 komentarze do “Dyktatura, dyktatury, dyktaturze, dyktaturę…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *