Nieświadomy mózg

Nowa książka Leonarda Mlodinowa! Pod koniec roku trafiam na fantastyczne książki popularnonaukowe. Więc, gdy zobaczyłem, że ukazała się nowa pozycja Mlodinowa i to jeszcze o mózgu kupiłem ją bez zbędnego zastanawiania się. Szczególnie, że serię “Na ścieżkach nauki” wydawnictwa Prószyński i S-ka bardzo cenię. Od razu polecam jego wcześniejszą książkę Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los. No więc jeszcze raz: Leonard Mlodinow – fizyk – pisze książkę Nieświadomy mózg.

Zacznę od pochwał. To jak pisze Mlodinow to esencja interesujących książek popularnonaukowych. Nie ma znaczenia, czy dotyczą medycyny, finansów, fizyki czy psychologii. Napisane z lekkością, humorem, a do tego będące przekrojem najnowszych lub najciekawszych badań i trendów w danej dziedzinie. Do tego podlane osobistymi anegdotkami i doświadczeniami. Absolutne przeciwieństwo tego co zrobił Manfred Spitzer w książce Dopamina i sernik, która jest raczej zestawem recenzji badań i prac naukowych.

Ponadto u Mlodinowa, jak u wielu innych dobrych autorów, aż kipi od przypisów i odwołań do źródeł, w których można się zagrzebać na wiele dni.

Stosowany przez człowieka mechanizm rozumowania jest tak delikatny, że pozwala mu zachowań pozory obiektywizmu, mimo oglądania świata przez okulary uprzedzenia.

Mamy więc książkę o nieświadomości (nie mylić z freudowską podświadomością), podejmowanych decyzjach, błędach poznawczych, nieoczywistych zachowaniach, źródłach naszych uprzedzeń i stereotypów. To niezły przekrój ostatnich odkryć i badań z psychologii i neuronauki. Jeśli, ktoś potrzebuje lekko napisanego przewodnika po tym co się dzieje w tych obszarach, polecam ogromnie.

No a teraz moje subiektywne “ale”. Z każdą kolejną stroną nabierałem przekonania, że już to znam. Już czytałem. U A. Damasio, D. Ariely, N. Dunbara, O. Sacksa, R. Wisemanna, C. Chabrisa, D. Kahnemana i wielu, wielu innych. Staram się na bieżąco monitorować książki, które podejmują kwestie funkcjonowania naszego umysłu, podejmowania decyzji a w końcu tego, czy jesteśmy racjonalni, czy też wręcz przeciwnie większość rzeczy nie była dla mnie nowa (choć kilka nowych pomysłów i inspirujących idei jednak znalazłem).

Mimo wszystko będę ją polecał. Takiej lekkości pisania o nauce można pozazdrościć.

Nieświadomy mózg, L. Mlodinow

Nieświadomy mózg, Leonard Mlodinow

Wyd.: Prószyński i S-ka, 2016

Tłum.: Julia Szajkowska

Podziel się

2 myśli nt. „Nieświadomy mózg”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *