Przeprawa – wojna w Syrii

Samar Yazbek, Syryjka napisała kronikę wojny w Syrii. Jej książka Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii próbuje być świadectem tego co dzieje się w tym kraju. Trudno mówić o tego rodzaju twórczości, że jest porywająca lub nie, bo jej cel jest zupełnie inny. Działania wojenne gdzieś za odległą granicą, w zupełnie innym kręgu kulturowym najczęściej można zbyć wzruszeniem ramion lub pięciominutową sławą zdjęcia, z zakrwawionym dzieckiem o pięknych oczach. Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Pięć lat. Zachód w niej uczestniczy ze względu na masową falę uchodźców. Falę, którą wiele osób chce traktować jednoznacznie i czarno-biało jako islamską zarazę, która pochłania naszą cywilizację. Wielu z nas nie chce zrozumieć tego co się tam dzieje i jak wielką tragedią są wszelkie działania wojenne.

Żyjemy w czasach informacji. A mimo tego trudno nam jest rzetelnie ocenić co może dziać się w Syrii. W końcu świat zachodni (ten do którego aspirujemy) podczas II Wojny Światowej też nie wierzył w zagładę na ziemiach polskich. Jan Karski wyraźnie o tym pisał.

Dokładnie taką samą rolę stara się pełnić Samar Yazbek.

Czułam rozpacz, że świat nie chce poznać prawdy o tym, co dzieje się w Syrii. Obcokrajowcy postrzegali nas jako bandy dzikusów, których nie byli nawet w stanie uznać za istoty inteligentne, wszystko tłumaczyli ekstremizmem religijnym.

Rozmówcy Yazbek wiele razy podkreślają, że chcieliby państwa obywatelskiego. Nawet jeśli sami są religijni należą do jednego z licznych odłamów islamu, w wielu przypadkach zależy im na świeckim państwie. Choć walki trwają przeciwko dyktatorowi Baszarowi Al-Asadowi, autorka zwraca uwagę na to, że kraj jest okupowany przez obcych skupionych wokół ISIS. I jak równie często zwraca uwagę, to nie jest już wojna religijna. Do wszystkich stron konfliktu dołączają się bojownicy z bardzo różnymi motywami.

Wkrótce miałam się przekonać, że choć nazwa “Wolna Armia Syrii” przywodzi na myśl zorganizowane oddziały, w rzeczywistości jest zlepkiem różnych grup ludzi, reprezentujących rozmaite postawy: od okrucieństwa po empatię. Ci bojownicy to zwykli ludzie, wydaje się, że nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, także jeśli chodzi o wierność ideałom rewolucji. Niektórzy wręcz zupełnie stracili je z oczu.

Autorka opisuje jak nielegalnie przekracza granice wracając do ogarniętej wojną ojczyzny. Jak wraz z mieszkańcami miast próbuje żyć wśród kul snajperów i pomiędzy kolejnymi nalotami. Wojna ani trochę nie jest romantyczną przygodą, tak jak się to niektórym wydaje.

Przeprawa, S. Yazbek

Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii, Samar Yazbek

Wyd.: Karakter, 2016

Tłum.: Urszula Gardner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *