Świetlista republika

Usiłuję sobie przypomnieć, w jaki sposób ta książka znalazła się na moim czytniku. Co sprawiło, że ją kupiłem? Prawdopodobnie to była gdzieś, jakaś niewielka wzmianka, po której nawet nie wiedziałem, czego oczekiwać. Być może w jakiejś dyskusji, jako pewna sugestia padł tytuł Świetlista republika Andrésa Barby. Czytałem ją podczas kilku dni spędzonych w miejscu, gdzie nie było, żadnego zasięgu, więc nie byłem w stanie sprawdzić, czy to fikcja, czy może fakty, a może tylko opowieść bazująca na prawdziwej historii.

Od samego początku wiemy, że doszło do wydarzenia, w wyniku którego straciło życie trzydzieścioro dwoje dzieci w San Cristobal w 1994 roku. I nic więcej. Narratorem jest pracownik opieki społecznej, który opowiada tę historię malując tło miasteczka, gdzieś w Ameryce Łacińskiej, na skraju dżungli. W zasadzie do końca nie wiemy, co tak naprawdę się stało, choć otrzymujemy rys społeczności, prywatną historię i doświadczenia narratora, który stale przypomina, że to co opowiada, to jego pamięć, a inne osoby w mieście pamiętają zupełnie coś innego. Dowiadujemy się, że zdarzenie było na tyle istotne, że powstał film, artykuły, które są w powieści przywoływane i cytowane.

Bardzo zgrabnie zrobiony ten realizm opowieści. Gdy doszedłem już do samego końca książki, miałem wrażenie, że ilu będzie jej czytelników tyle może powstać warstw interpretacyjnych. Co więcej historia zdaje się być “otwarta”. Gdyby był to film, spokojnie moglibyśmy oczekiwać kontynuacji, pod warunkiem sukcesu kasowego. Co więcej w miarę lektury, miałem przekonanie, że to jest historia na film. Może w stylu Archiwum X, może Miasteczka Twin Peaks, z całą tą duszną atmosferą niewielkich społeczności, które wiedzą coś, o czym zewnętrzny obserwator, nie ma pojęcia, choć czuje bliżej nieokreślony niepokój.

[Photo by Yoal Desurmont on Unsplash ]

 

Świetlista republika, A. Barba

Świetlista republika, Andrés Barba

Wyd.: Filtry, 2020

Tłum.: Katarzyna Okrasko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *