Opowiedzieć ciszę

Mam taki zwyczaj, że czasami polecam albo pożyczam książki znajomym, nie mówiąc o czym są. Jestem tylko przekonany, że właśnie im się dana rzecz powinna spodobać. Nie lubię opowiadać o czym jest, co tam można znaleźć. Zwykle mówię “po prostu zobacz”. Jako wydawca nie mogę tak zrobić. Muszę wymyślić jakiś tekst na okładkę, podać jakiś marketingowy “sos”, który znajdzie się w opisach. Czasem jest to dość trudne. Zwłaszcza tam, gdzie jest jakiś rodzaj zaskoczenia. Pisałem niedawno o książce graficznej Sniff – to właśnie taki rodzaj książki, gdzie każdy opis może ją zepsuć.

Jestem więc w nie lada kłopocie z naszą nową książką wydaną w serii Biała Plama – Opowiedzieć ciszę Karoliny Jeske. Chciałbym powiedzieć każdemu czytelnikowi/odbiorcy – po prostu zobacz.

Bardzo długo pracowaliśmy nad tą książką. Z Karoliną po raz pierwszy spotkaliśmy się w kwietniu 2019 roku. Pokazała wówczas swoje przepiękne rysunki i cały pomysł na książkę. Ponieważ książki graficzne w Polsce są kosztowne w produkcji, a nakłady nie są wielkie zaczęliśmy szukać jakiegoś wsparcia finansowego. Dodatkowo w Białej Plamie nie miałem doświadczenia z książką graficzną, więc postanowiliśmy ją zrobić w koprodukcji w niewielkim wydawnictwem komiksowym, o którego założycielce jeszcze napiszę.

W listopadzie 2019 musiałem z powodów osobistych odstawić świat na bok. Później zaczęła się pandemia. Losy książki coraz bardziej się komplikowały, choć była niemal ukończona.

Postanowiliśmy zrobić zbiórkę na Kickstarterze, który właśnie wchodził wówczas do Polski i Opowiedzieć ciszę było jednym z kilku tytułów książek graficznych, które wówczas wybrano. Niestety zbiórka nie zakończyła się sukcesem.

Pojawiło się jeszcze kilka innych problemów, w tym horrendalnie rosnące ceny papieru i gdy właściwie zrezygnowaliśmy z pomysłu okazało się, że mamy część finansowania (dzięki Bankowi ING) i już wtedy nie było wyjścia. Musieliśmy ją wydać!

Całość jest według pomysłu Karoliny, która do końca pilnowała, by kolory się zgadzały, by folie wykorzystane do pokazania znaków języka migowego były odpowiedniej grubości i przejrzystości. I wreszcie JEST. Od dwóch dni mam ją w rękach i tak, jak nie mogłem napatrzeć się na rysunki Karoliny, tak nie mogę oderwać oczu od tego maleńkiego arcydzieła, jaką jest skończona już książka.

Powinienem napisać o czym jest Opowiedzieć ciszę, ale wolę mówić: weźcie ją do ręki. Usiądźcie w wygodnym fotelu. W ciszy, a może z jakąś muzyką – jeśli macie ten przywilej, że macie zdrowy słuch i po prostu ją czytajcie, oglądajcie, smakujcie. 

Pomyślcie o tych, którzy nie słyszą. W jaki sposób oni doświadczają świata. Wcale nie gorzej. Inaczej.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym przy powstawaniu tej książki. Karolinie Jeske, to jasne – za pomysł, za to że pokazała światu swoją opowieść. I za ogromną cierpliwość.

Kasi Kamieniarz – nawet nie wiem, co miałbym tu wymienić. Gdyby nie Kasia, tej książki by nie było. Usłyszałem, jak ktoś o niej kiedyś powiedział: “królowa komiksu”. Wie wszystko o książkach graficznych i komiksach, uczy mnie ich i nieustannie pędzi zapracowana od projektu do projektu. (przy okazji dziękuję również wszystkim osobom, które Kasia angażowała przy powstawaniu książki).

Olgierdowi Kosibie, który był dobrym duchem tej książki i któremu świat podczas jej powstawania też się skomplikował.

Eunice Lech z Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym “TON”, za pomoc, wsparcie, a przede wszystkim prośba by wybaczyła zbędny stres.

Joannie Warmuz z Banku ING, za to, że mimo wielu komplikacji również walczyła, by książka się ukazała.

Kubie Chwieszczenikowi, który opracował całość dla drukarni, tak, żeby było doskonale.

Agnieszce Kossowskiej, za pomoc merytoryczną związaną z opisem Polskiego Języka Migowego.

Wszystkim naszym wspierającym na Kickstarterze, choć dopiero teraz będą mogli nabyć książkę już w nieco inny sposób.

***

Książka (będzie w ograniczonej dystrybucji) do kupienia na stronie Biała Plama

Opowiedzieć ciszę, Karolina Jeske

Opowiedzieć ciszę, Karolina Jeske
Wyd.: Linia/BiałaPlama, 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *