Tandem w szkocką kratkę

Ortodoksyjna Żydówka i praktykująca katoliczka. Weganka i mięsożerna. Uporządkowana i chaotyczna. Profesor automatyki i absolwentka filologii romańskiej. Szkotka i Polka. Niecierpliwa i uparta. Irytująca się zbyt szybko i irytująca innych. Niewidoma i osoba z zespołem Aspergera. Dwie różne kobiety spotkały się razem, a ich współpracę oraz początki przyjaźni opisała jedna z nich – Hanna Pasterny.

Tandem w szkocką kratkę to wyśmienita opowieść o różnicach indywidualnych i akceptacji dla tych różnic poprzez próbę ich zrozumienia. Niewidoma Hanna Pasterny ma bardzo dużo tolerancji dla profesor Helen Harpern (na potrzeby książki prawdziwe dane zostały zmienione). Sama doskonale, rozumie jak to jest być innym i zależnym. Jednak w przypadku Helen Harpern, która ma zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, a w dodatku jest ortodoksyjną Żydówką, ściśle przestrzegającą religijnych rytuałów to dla otoczenia mieszanka wybuchowa. Mimo dużej tolerancji i zrozumienia Hanna Pasterny, która pełniła rolę asystenta profesor Harpern, również czasami “wychodziła z siebie”.

Profesor Harpern ze względu na nadwrażliwość słuchową i wzrokową, używa ciemnych okularów i wytłumiających słuchawek. Dodatkowo ma problemy z koordynacją, co sprawia, że “nieco ściąga ją na lewo”. Aha i taka błahostka – przemieszcza się niemal wszędzie na rowerze. Nawet w nieznanym kraju, w którym ruch jest prawostronny.

Jak wiele osób z aspergerem nie rozumie przekazów niewerbalnych, mówi wprost i nie bawi się w zbędne ceregiele.

Tworzysz wynalazki i znasz trzynaście języków, lecz nie potrafisz odnaleźć się w codzienności. Boże jakie to niesprawiedliwe! Przecież Helen nie musi znać aż tylu języków. Po co jej to? Byłoby znacznie prościej, gdyby zamiast tego rozumiała emocje. To też jest język, bardzo ważny język.

Historia opowiedziana przez Hannę Pasterny pokazuje, że nastawienie na zrozumienie innej osoby daje sporą szansę na uniknięcie konfliktów. Intencje drugiej osoby często mogą się okazać zupełnie inne, niż nasze interpretacje. Dla tych, którzy znają osoby z autyzmem (zespół Aspergera jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu) staje się to szybko jasne. Dla innych to przede wszystkim kwestia tolerancji dla dowolnej inności. Nawet nie rozumianej.

Tandem w szkocką kratę, H. Pasterny

Tandem w szkocką kratkę, Hanna Pasterny

Wyd.: Credo, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *