Spojrzenie w otchłań

Anthony David jest ekspertem w dziedzinie psychiatrii klinicznej (Instytutu Zdrowia Psychicznego University College London). W książce Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów opisuje niesłychane i fascynujące przypadki, z którymi się spotkał podczas swojej praktyki medycznej.

Choć czytając opisy kolejnych pacjentów i pacjentek z coraz bardziej zadziwiającymi zaburzeniami można otwierać szeroko oczy ze zdumienia, to brakowało mi w książce “tego czegoś”, co występuje w książkach Oliviera Sacksa. Bo samo porównanie autorów nasuwa się niemal od razu.  Trudno powiedzieć, o co tak naprawdę chodzi, obaj autorzy opowiadają z niezwykłą empatią i zrozumieniem o swoich pacjentach. Może po prostu Sacks był lepszym gawędziarzem. Co jednak nie zmienia faktu, że opisane historie są niesłychane.

Większość przypadków opisanych w książce zostaje wyjaśniona na gruncie aktualnej wiedzy, jednak jeden z nich – chyba najbardziej zadziwiający – nie wiemy w zasadzie, czym faktycznie jest. Jedną z pacjentek Davida była Emma, u której wstępnie rozpoznano zespół uporczywej odmowy (pervasive refusal syndrome, PRS). Oddam głos autorowi:

Zespół ten, opisany dopiero w 1991 roku przez brytyjskiego psychiatrę dziecięcego Bryana Laska, przypomina na początku przypadek Emmy, ale na jednym z etapów dziecko otwarcie odmawia poruszania się lub mówienia (choć niekiedy rozmawia z wybranymi osobami, zwykle nie w obecności rodziny lub opiekunów). Nie chce regularnie jeść, a czasami również korzystać z toalety. W odróżnieniu od przypadku Emmy odmowa ma bardziej czynny charakter, czasami nawet podszyty gniewem albo agresją. Dzieci takie odwracają się tyłem, kiedy się do nich podchodzi, przekręcają się na łóżku na drugą stronę albo zwijają w kłębek. Jeżeli ktoś próbuje je podnieść albo zwrócić w jakimś kierunku, zaczynają ciągnąć w przeciwną stronę, mogą też krzyczeć albo głośno zawodzić. 

Zachowania i reakcje Emmy były na tyle niesłychana, że podejrzewana była o symulowanie. Niemniej jej ciało było w coraz gorszej kondycji, mimo pozytywnych wyników badań neurologicznych. 

[Photo by David Matos on Unsplash ]

Spojrzenie w otchłań, A. David

Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów, Anthony David

Wyd.: Znak, 2020

Tłum. Jacek Konieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *