Wszystko w porządku

Jeśli ta książka pomoże komuś w zwróceniu się o pomoc w trakcie trudnych chwil to świetnie. Temat depresji niezmiernie ważny i każdy sposób zwrócenia uwagi na to, jak można wyjść z czarnej dziury jest ważny. Mnie nie przekonała. Wszystko w porządku Debbie Tung to opowieść graficzna o wychodzeniu z depresji młodej kobiety. Autorka napisała ją na podstawie własnych doświadczeń.

Jednak to wszystko wydaje się bardzo jednowymiarowe, bardzo proste, rady udzielane przez terapeutkę, a później wzmacniane przekazem bohaterki jak z banalnych poradników samorozwoju – daj sobie czas, zacznij od maleńkich zmian, wszystko się kiedyś ułoży. Doświadczenia depresji bywają różne, tu mam wrażenie jest pokazana wersja bardzo łagodna i relatywnie szybkiego powrotu do zdrowia. Trochę na zasadzie “sobie znanym sposobem bohater wyszedł z opresji”.

 

Zupełnie mnie ta opowieść nie poruszyła. Nie tak jak – również oparta na własnych doświadczeniach – Lżejsza od swojego cienia (również komiks), czy Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu.

Jest jednak inny aspekt, który zwrócił moją uwagę, nie tylko w tym komiksie, ale pojawia się również w rozmowach z młodymi osobami. Stworzyliśmy świat, w którym wymagamy uporządkowanego życia, kariery i sukcesu od nastolatków, dwudziestolatków. Presja społeczna jest tak ogromna, że wielu młodych jest wypalona ledwie po kilku latach – zarabianiem w miejscach, których nie znoszą i robiąc rzeczy, które nie sprawiają im przyjemności. To nie jest nic nowego. W polskiej literaturze połowy lat 90. popularny był wątek artystów – poetów, literatów, rysowników, którzy lądowali w korporacjach, działach marketingu i wymyślali hasła mające coś sprzedać, zamiast tworzyć zmieniającą świat sztukę. Jednak ten trend poszedł jeszcze dalej. Świat mediów społecznościowych, gdzie koniecznie musisz się sprzedać, pokazać, zaprezentować i być natychmiast ocenionym, dla wielu osób może być nie do zniesienia.

Prawdopodobnie jest to nie do zatrzymania. Każdy będzie musiał prowadzić indywidualną walkę. Paradoksalnie może z korzyścią będzie to, że po trudnych i bolesnych doświadczeniach depresyjnych młodzi ludzie wcześniej zobaczą i zrozumieją, co jest ważne w ich życiu. Zamiast – jak wiele osób w średnim wieku – wpaść w taki stan po wielu latach wyczerpującej pracy, gonitwy za zyskiem i komfortem i zrozumieć, że życie przemknęło gdzieś obok.

Wszystko w porządku, D. Tung

Wszystko w porządku, Debbie Tung

Wyd.: Nasza Księgarnia, 2024

Tłum.: Joanna Kończak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *