Bełżec

Musimy pamiętać, że pośród okropności Drugiej Wojny Światowej Żydzi umierali wyłącznie z jednego powodu – byli Żydami. Każdy naród walczący w tej wojnie ponosił ofiary. Jednak Żydzi wszyscy byli ofiarami. Jan Karski, Waszyngton 4 lipca 1997

To jest zaledwie dwadzieścia kilka stron, nie licząc wstępu Jana Karskiego, przedmowy i posłowia. Dwadzieścia stron zeznań Rudolfa Redera przed Komisją Główną Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie wydano jako niewielką książka Bełżec. Rudolf Reder – lwowski chemik do obozu zagłady w Bełżcu został przywieziony w sierpniu 1942 roku. Udało mu się uciec w listopadzie tego samego roku, jako jednemu z pięciu więźniów spośród 600 000 zamordowanych tam osób.

Szansa na ucieczkę wynosiła więc 0,0008%. Każdy, kto próbuje widzieć świat przez czarnobiały filtr bohaterów i oprawców, niech nawet nie próbuje sobie stawiać pytania “wyobraź siebie w tej sytuacji”. To nie jest do wyobrażenia.

Nikt z nas nie wierzył w cud. Każdy robotnik przeszukiwany był bardzo dokładnie, ale często stąpaliśmy po dolarach porzuconych, których nie zauważono; nawet nie sięgaliśmy po nie. Było to bezcelowe i tak się z nich nic nie miało. Pewnego razu szewc jeden wziął sobie pięć dolarów umyślnie i jawnie. Zastrzelono jego i syna; szedł na śmierć zadowolony, chciał, żeby się to już skończyło. Śmierć była pewna, po co się tak dłużej męczyć. Dolary w Bełżcu służyły nam, aby lżej umierać.

 

Bełżec, R. Reder

Bełżec, Rudolf Reder

Wyd.: Fundacja Judaica, 1999

2 komentarze do “Bełżec”

  1. Byłam w Bełżcu. Oprócz Treblinki zrobił na mnie największe wrażenie. (Jeśli chodzi o obóz jako pomnik i sposób upamiętnienia ofiar.) Ale nie weszłam do pawilonu z informacjami, zdjęciami itd. Musiałabym się potem upić na sztywno, a prowadziłam samochód.
    Już dawno stwierdziłam, że nie muszę „tego wszystkiego” oglądać, bo wiem i wierzę, że się zdarzyło, i tylko mi się to później śni w nocy.
    Ale masz rację, powinien taki Bełżec zobaczyć – i poczytać o nim – „każdy, kto próbuje widzieć świat przez czarno-biały filtr bohaterów i oprawców”. I kto podważa fakt Holokaustu.

    1. Główny problem polega niestety na tym, że ci ktorzy powinni na pewno tego nie zrobią. To by zepsuło ich prostą wizję świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *