Sto technik wpływu społecznego

W zasadzie notka o tej książce tylko informacyjna. Dariusz Doliński oraz Tomasz Grzyb – dwaj świetni psychologowie społeczni – wydali książkę Sto technik wpływu społecznego. Kiedy i dlaczego wywieranie wpływu na innych jest skuteczne. W zasadzie, jeśli ktoś zna prace Roberta Cialdiniego, albo w ogóle interesuje się tego rodzaju mechanizmami nie znajdzie tam nic specjalnie odkrywczego.

Książka jest w gruncie rzeczy leksykonem, gdzie zebrane zostały techniki i mechanizmy wpływania na innych podzielone na różnego rodzaju kategorie. Znaczną część z nich znamy z codziennego życia. Tak funkcjonujemy w relacjach z innymi; w taki sposób inni próbują wpływać na nas, by nas do czegoś namówić lub do czegoś skłonić. Wiele technik opisanych przez autorów należy do kanonu zawodowego różnego rodzaju sprzedawców i marketingowców.

Leksykon wykonany jest w taki sposób, że najpierw autorzy opisują specyficzną technikę, później odwołują się do badań i zródeł – starając się podawać jak najbardziej aktualne, a następnie opisują mechanizm psychologiczny stojący za danym zachowaniem. Krótko, przejrzyście, bez zbędnego gadulstwa.

Myślę, że to dobra książka jako przerywnik. Otworzyć na chybił-trafił, przeczytać kilka stron i wrócić do innych zajęć.

[Photo by Dylan Gillis on Unsplash ]

Sto technik wpływu społecznego, D. Doliński, T. Grzyb

Sto technik wpływu społecznego, Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb

Wyd.: Smak Słowa, 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *