Wojowniczki

Trzynaście kieliszków chardonnay nie czyni z danej osoby pewnej siebie i seksownej dziewczyny, ale niewątpliwie pomaga jej tak o sobie myśleć.

Nie jestem kobietą, choć lubię czytać książki przeznaczone przede wszystkim dla kobiet. Czyżby zaczęło się to w piątej klasie szkoły podstawowej, gdy przeczytałem niemal całą serię Ani z Zielonego Wzgórza? A czy to ma znaczenie?

Sięgnąłem po Wojowniczki. Jak być nieperfekcyjną i szczęśliwą kobietą pod wpływem odwołania do niej z książki, którą właśnie czytałem do wydania w serii Biała Plama. Glennon Doyle Melton borykała się z akoholizmem, bulimią, uzależnieniem od narkotyków. Mając dwadzieścia sześć lat zaszła w ciążę i [pstryk] postanowiła z wszystkim zerwać. Dodałem ten [pstryk], bo w zasadzie tak wynika z książki, choć pewnie nie było to tak proste. Być może po osiągnięciu dna, faktycznie było łatwo zerwać z dotychczasowymi nałogami i życiem, żeby zadbać o dziecko, a być może przemilczała nieco, żeby nie niszczyć narracji.

Nie jestem kobietą, więc trudno mi powiedzieć, czy i jak zainspiruje czytelniczki. Prawdopodobnie na wiele sposobów. Napisana z humorem, dystansem o własnym życiu, mierzeniu się z codziennymi problemami przypomina bardzo Constanzę Mirano Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet. Również dużo podobieństw jest w odwoływaniu się do wiary, Boga i religijności w życiu. Ale Mirano podobała mi się znacznie bardziej. Wojowniczki  są poradnikiem, nie-poradnikiem. Melton pisze o własnym życiu, ale kieruje się do innych kobiet – spróbuj tak, nabierz dystansu, ciesz się chwilą (choć nie do końca), dbaj o dzieci, małżeństwo, świat dookoła.

Ładnie i zgrabnie napisana książka, ale w połowie mnie znużyła.  Może dlatego, że nie jestem kobietą? Gdyby nie mnóstwo innych czekających w kolejce rzeczy, albo inny nastrój pewnie bym doczytał uśmiechając się do kolejnych anegdotek. W tej chwili jednak wystarczy. A może powoli będę sobie ją kończył, co jakiś czas czytając kilka krótkich rozdziałów. Może…

Zostawię tylko link do jej wykładu:

[Photo by Katherine Hanlon on Unsplash]

Wojowniczki, G.D.Melton

Wojowniczki. Jak być nieperfekcyjną i szczęśliwą kobietą, Glennon Doyle Melton

Wyd.: Wydawnictwo Kobiece, 2016

Tłum.:  Małgorzata Rymsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *