Chwiejnym krokiem

Normalna teoria wypadków zastosowana do życia nie dowodzi, że związek między działaniem a nagrodą jest losowy, tylko że wpływ czynników losowych jest równie ważny jak nasze przymioty i działania.

Fizyk Leonard Mlodinov pisze świetne książki popularnonaukowe. O kilku z nich wspominałem już na spoeculatio.pl (Krótka historia rozumu, Nieświadomy mózg). W najnowszej pozycji Chwiejnym krokiem przyszedł czas na losowość i tym, w jaki sposób człowiek sobie z nią radzi. Jak zwykle napisana w przejrzysty i jasny sposób, jeśli jednak ktoś zna tę tematykę, niewiele znajdzie tu nowych i ciekawych rzeczy.

Mamy więc trochę historii powstania rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Trochę o tym, w jaki sposób człowiek nie radzi sobie ze zjawiskami losowymi, próbując odkrywać w nich różnego rodzaju związki przyczynowo-skutkowe; w jaki sposób wpływają na nasze postrzeganie przypadkowych zdarzeń różnego rodzaju błędy poznawcze. No i oczywiście, jak duży jest wkład przypadku w sukcesie, w różnego rodzaju dziedzinach (sztuce, biznesie, sporcie).

Dla kogoś, kto dopiero zaczyna się interesować tematem, będzie to rzecz inspirująca i ciekawa, ale dla czytelników, którzy znają temat zupełnie wtórna, choć napisana z dużą lekkością.

[Zdjęcie Pavel Danilyuk]

 

Chwiejnym krokiem, L. Mlodinov

Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los, Leonard Mlodinov

Wyd.: Zysk i S-ka, 2022

Tłum.: Paweł Strzelecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *