Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić

Mam wciąż powiększającą się biblioteczkę książek pod hasłem “jak rozmawiać z nastolatkiem”. Część po starszym synu, część kupowana pod kątem nowego, który właśnie “nastolatkuje”. Ba, jedną nawet wydaliśmy nakładem naszego wydawnictwa (Dobre wieści o złym zachowaniu). W każdej z nich – zwłaszcza tych nowych, uwzględniających coraz większą wiedzę o mózgu pada jak mantra “nastolatki takie są, nic nie zrobisz”. 

W innej formie “spróbuj się porozumieć, choć nie ma gwarancji sukcesu”. “Zagryź zęby i przeżyj”, “też taki byłeś tylko nie pamiętasz”.

Po lekturze każdej uwznioślony próbuję pamiętać to wszystko o czym mówili autorzy: naukowcy (Strefa napięć), pedagodzy i psychologowie, nauczyciele (Nauczyciel z Polski), edukatorzy (Kreatywne szkoły) i przychodzi ten moment, gdy znów wybucha konflikt. O coś z punktu widzenia dorosłego istotnego i absolutnie błahego z punktu widzenia młodego człowieka.

Dean Burnett, którego książki już opisywałem (Gupi mózg) napisał kolejną książkę na ten temat. Zaufałem mu dzięki poprzedniej, jego stylowi (jest neuronaukowcem i komikiem) a przede wszystkim dlatego, że jest szansa ODWRÓCIĆ całą sytuację. Książka Burnetta nosi tytuł Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić i jest tym razem nie dla rodziców.

Powtarza tezy znane już i z książki Reynolds i Szulskiego i wielu, wielu innych. Podczas dojrzewania człowieka, zmienia się nie tylko ciało, ale również mózg. I to, że nasze dzieciaki są buntownicze, pyskate, ciągle się z nami kłócą i nie szanują jest ZUPEŁNIE NORMALNE.

Tym razem grupa docelowa to właśnie nastolatki i autor pisząc pewne rzeczy bardzo wprost wytacza działa, których się boję, gdy już mój nastolatek przeczyta tę książkę (jeśli w ogóle, bo jednak autor pisze dużo o smartfonach i technologii i że to normalne, ale nie pisze jak zachęcić do przeczytania choćby jego książki 😉 ).

Jest tam wszystko co młody człowiek może przefiltrować na swoją korzyść – w skrócie – jesteś zupełnie normalny, to twoi rodzice są z innego świata.

ZDRAJCA! Ponad czterdziestoletni naukowiec wsadza wszystkich rodziców na minę, a my dając naszym nastolatkom tę książkę do ręki – mam wrażenie, że skazujemy się na lot kamikadze.

Ale może jednak uda się porozmawiać, dzięki drobnym, nienachalnym i w zasadzie prostym sugestiom autora. 

A może wszystko minie, za lat kilka, a my z satysfakcją za kilkanaście lat będziemy patrzeć, jak nasze dzieciaki użerają się ze swoimi nastolatkami. Bo tak już jest. Po prostu. Tylko, że POTWORNIE WKURZA i MĘCZY.

PS. Do rodziców nastolatków – przeczytajcie, zanim wasze dzieciaki po to sięgną, żeby zawczasu być przygotowanym na zmasowany atak, zgodnie z zasadą „wykorzystam tylko to co mi pasuje”.

[Photo by Jakob Rosen on Unsplash ]

Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić

Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić, Dean Burnett

Wyd.: Insignis, 2020

Tłum.: Dorota Malina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *