#sexedpl

Jestem pod wrażeniem! Właśnie czegoś takiego od bardzo dawna mi brakowało. Nie mam pojęcia jak przez młodych odbierana jest Anja Rubik. Czy jest minimalnym choćby autorytetem, czy jej głos ma jakiekolwiek znaczenie, ale na pewno jest rozpoznawalna. I w odróżnieniu od wielu innych rozpoznawalnych “celebrytów/ek”, “influencerów/ek”, “instagramerów/ek” zrobiła coś za co należą jej się ogromne brawa.

W zasadzie przecież mogła wyprodukować kolejne książki w stylu “ubierz się z Anją”, “gotuj z Anją”, “podróżuj z Anją” i zarobić pewnie niemałą kasę. Tymczasem wzięła się za edukację seksualną młodzieży. Zainicjowała akcję #sexedpl, w ramach której powstała książka “o dojrzewaniu, miłości o seksie”. Co więcej, książka dostępna jest w cenie detalicznej 19,99 złotych – taki był zamysł, choć można kupić ją jeszcze taniej. Ot wyjdzie koszt dużej kawy w sieciowych kawiarniach.

Całość ma kształt rozmów prowadzonych z kolejnymi specjalistami i choć pytania firmowane są przez autorkę, to zdaje się, że znaczna ich część jest konsekwencją jej rozmów z nastolatkami, więc tak jakby to oni zadawali te pytania. Co więcej, w zasadzie poza krótkim wstępem autorka nigdzie się nie pojawia. Jest w tle. A przecież mogłaby zgodnie z najnowszymi wzorcami promować siebie na co drugiej stronie.

Trudno mi jest ocenić na ile ta książka odpowiada potrzebom różnych nastolatków – i tych z dużych miast, i tych z niewielkich miasteczek i wsi. Czasami zastanawiałem się, że chyba bym ułożył inaczej te rozmowy, ale to w sumie błahostka. W trakcie rozmowy z Moniką Łukasiewicz zabrakło mi jednego wyjaśnienia. Mowa jest o pierwszej wizycie dziewczyny u ginekologa, o badaniach i między innymi badaniu piersi. Zaraz potem pada pytanie, czy dziewczyny mogą samodzielnie to robić. Ale nie jest wyjaśnione dlaczego miałyby to robić, poza zapewnieniami i zdawkowym rzuceniem na samym końcu wypowiedzi “jeśli wyczujesz guzki lub zgrubienia powiedz o tym lekarzowi”.

Jeszcze jedna delikatna sprawa. Sam nie wiem, czy to byłby dobry pomysł czy nie. Żyjemy w takim a nie innym kraju. Dla wielu młodych wiara, religia jest wciąż ważna. Zwłaszcza, że ostatnio jest niemal wszędzie. Niekoniecznie w formie, jakiej byśmy sobie życzyli. Być może, powinna się znaleźć w książce mądra rozmowa również dotycząca kwestii wiary i seksu. Szczególnie, że wielu przypadkach treści w pojawiające się w książce byłyby zgodne z przekonaniami wierzących – możliwość odmowy, samostanowienie, świadomość.

Naturalnie, przez część środowisk konserwatywnych cały projekt będzie odsądzony od czci i wiary, więc chyba nie ma obaw, że taka rozmowa by coś zmieniła. A może wielu osobom, zwłaszcza z małych, tradycyjnych społeczności też dałaby odrobinę więcej siły do stawiania pytań. Sam nie wiem,

W każdym razie wielki szacunek dla Anji Rubik za pomysł, wykonanie i wykorzystanie własnej sławy do naprawdę pozytywnego działania.

#sexedpl, A. Rubik

#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie, Anja Rubik

Wyd.: WAB, 2018

Podziel się

2 komentarze do “#sexedpl”

  1. Nie wiem, czy książka porusza ten temat – ale powinna.
    Pierwszy ginekolog, do którego poszłam, już na studiach, bo nie były to czasy, kiedy piętnastolatkę prowadziła do ginekologa matka, molestował mnie seksualnie.
    Dziś taki facet dostałby po ode mnie pysku i natychmiast złożyłabym skargę. Wtedy wytrzymałam obmacywanie po biuście do końca, poryczałam się po wyjściu, i przeniosłam się do lekarza państwowego, u którego w tym samym gabinecie siedziała pielęgniarka, więc czułam się bezpieczna. O tym też trzeba mówić.

    Mam nadzieję, że na tamtego złamanego ch…, pracującego w renomowanej przychodni, w końcu ktoś doniósł. Ja, tedy, nie byłam w stanie.

    1. nie zauważyłem. Jest o prawach i o tym czego nie może lekarz (odmówić badania, przepisania pigułek itp). Ale faktycznie mogłoby być bardzo pomocne – JAK może badać cię lekarz. Co jest niedozwolone i kiedy może dojść do naruszenia granic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *