Siła woli

Kelly McGonigal prowadzi na Uniwersytecie Standforda dziesięciotygodniowy kurs dotyczący siły woli. Książka Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!, której tytuł brzmi jak jeden z wielu poradników motywacyjnych obejmuje program tego kursu. A ten jest ambitny i niesłychanie soczysty. Psycholożka korzysta z wyników najnowszych badań dotyczących siły woli, motywacji, w kontekście funkcjonowania ludzkiego mózgu i krok po kroku prowadzi nas przez codzienne bolączki trapiące nas wszystkich, gdy chodzi o pokusy codziennego życia we współczesnym świecie.

W kolejnych rozdziałach, odpowiadających cotygodniowym zajęciom wyjaśnia czym jest siła woli, dlaczego mamy tak ogromny problem, gdy chcemy przejść na dietę, rzucić palenie, ograniczyć alkohol, rozpocząć aktywność sportową, i w wielu innych sytuacjach. 

Każdy rozdział, czyli każdy problem kończy się sugestiami i zadaniami, które mają na celu wzmocnić naszą “słabą silną wolę”. Żeby było zabawniej, te wskazówki nie są jakoś specjalnie wymagające. Konieczna jest przede wszystkim uważność, samoświadomość, zatrzymanie, czyli takie elementy, o których intuicyjnie wiemy, że powinny przynosić korzyści, zamiast reagować na impulsy, które wymuszają niejako na nas nagradzanie się w różny sposób – przekąskami, zakupami, papierosem, czy butelką piwa. Można ją potraktować jako uzupełnienie książki Siła woli, Roya Baumaistera, czyli jednego z czołowych badaczy tego zagadnienia, o którego badaniach McGonigal również wspomina.

Duża część kursu dotyczy zachowań i strategii, prowadzących do zaskakujących i paradoksalnych zachowań, jak choćby informacja dotycząca tego, że po wprowadzeniu w McDonald’s zdrowszego menu, skokowo wzrosła sprzedaż Big Maców, zaś dodanie sałaty do cheesburgera sprawia, że klienci oceniają jako mniej kaloryczny niż cheesburger bez sałaty.

Oczywiście nasze słabości wykorzystuje marketing chcąc sprzedawać nam wciąż coraz więcej i więcej, my zaś poddajemy się temu niemal bezwolnie. A wszystko w imię przyjemności. Gdy zaś nieco się zreflektujemy i chcemy zmienić nawyki, okazuje się to ponad nasze siły. Siła woli Kelly McGonigal może pomóc rozpoznać nam pułapki czyhające na każdym kroku i rozpocząć zmiany niechcianych nawyków.

[Photo by Obi Onyeador on Unsplash]

Siła woli, K. McGonigal

Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!, Kelly McGonigal

Wyd.: Helion, 2015

Tłum.: Katarzyna Rojek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *