Przemiany ludzkiego ciała

Gavin Francis to lekarz z dwudziestoletnim stażem. Ma za sobą pracę w bazie na Antarktydzie, oraz w Afryce. Przemiany ludzkiego ciała starają się być opowieścią o człowieku. Francis bazuje na przypadkach swoich pacjentów by opowiedzieć, o zmianach które dokonują się w ciągu życia i są to zmiany często zaskakujące – dążenie do doskonałości ciała wśród kulturystów, zachowania osób z anoreksją, tatuowanie się, halucynacje, dojrzewanie, menopauza i inne. Wszystko to podlane wykładem z medycyny i doprawione przyprawami z filozofii, sztuki, kultury. Teoretycznie świetna mieszanka. 

A jednak coś się nie do końca udało, albo książka nie pasowała do mojego obecnego nastroju. Odnosiłem wrażenie, że całość jest bardzo płaska (to chyba najlepsze określenie). Owszem ciekawa, pełna anegdotek. Ale brakowało w niej “czegoś”. Czegoś, co świetnie udawało się Sacksowi, innemu lekarzowi piszącemu o człowieku.

[Photo by Annie Spratt on Unsplash]

 

Przemiany ludzkiego ciała, G. Francis

Przemiany ludzkiego ciała, Gavin Francis

Wyd.: Bukowy Las, 2019

Tłum.: Maciej Studencki

3 komentarze do “Przemiany ludzkiego ciała”

    1. Ale Gavin Francis też jest niezłym erudytą, ma spore i róznorodne doświadczenie. Ale to osobiste wrażenie. Zdaje się, że jego książki bardzo się podobają.

  1. Pewnie się obśmiejesz, ale nie wiedziałam, że zaczną mi siwieć brwi. Włosy na głowie – jasne. Ale brwi? Nikt mi nie powiedział, że tak zaczyna wyglądać życie kobiet „w pewnym wieku”. 🙂 I tak dobrze, że nie mam różnych menopauzalnych przypadłości, o których niezręcznie byłoby tu pisać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *