Koniec świata, umyj okna

Czasami zdarzy się, że kupię książkę pod wpływem impulsu. W tym wypadku wyzwalaczem był tytuł. Nie wiedziałem o niej nic. Nie znałem autorki. Po prostu zaważył tytuł Koniec świata, umyj okna Agnieszki Jelonek.

Już po pierwszych zdaniach zapowiadało się bardzo mocno.

Niegdyś, słynna autorka powieści rozrywkowych powiedziała, że pisze te swoje kilkusetstronicowe dzieła, z szacunku dla czytelnika. Jeśli już zapłacił, to niech dostanie dużo.

Książeczka Jelonek ma sto stron. Ale waga każdej z nich jest niewspółmierna do rozdętych i nadmuchanych często miałkością i pustymi słowami opowieści. Nie tylko tych rozrywkowych. Jesienna szarówka sprawia, że świat Alicji – bohaterki tego swoistego wyznania – nie jest prostszy. Alicja zmaga się z napadami lęku i paniki. Od pierwszych stron wybrzmiewa bardzo głośno depresja. Brak koncentracji, jałowość, ciężar wszystkich kolejnych godzin, które trzeba przeżyć. 

Mam trzęsienie ziemi tak ze trzy razy w tygodniu. Nie zastanawiam się skąd się bierze, tylko jak przeżyć.

Nie wiem czy w przypadku takiej książki można napisać o pięknym języku, ale Agnieszka Jelonek maluje słowami. Spostrzeżenia, konstrukcje są niesłychanie delikatne, choć świat z nich zbudowany jest wyjątkowo przerażający.  

Kiedy traci się kontrolę nad sobą, umyka jednocześnie coś bardzo pierwotnego – poczucie sensu. Nie wiesz, po jaki kij są ci potrzebne związek, praca, nauka, życie towarzyskie, a potem również wstawanie i jedzenie. Tonie się na oczach wszystkich i przy brzegu.

To moja pierwsza książka z wydawnictwa Cyranka, ale już mam na oku kolejną – O tym się nie mówi  Emilie Pine. Na stronie wydawnictwa obie książki, wraz z jeszcze jedną oferowane są w promocji świątecznej. Jeśli chcecie dzwoneczków, śnieżynek, uśmiechów, radości i nastroju świątecznego to przynajmniej w przypadku Agnieszki Jelonek, czujcie się ostrzeżeni.

[Photo by Pelly Benassi on Unsplash]

Koniec świata, umyj okna, A. Jelonek

Koniec świata, umyj okna, Agnieszka Jelonek

Wyd. Cyranka, 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *