Moja siostra mieszka na kominku

Zaintrygowała mnie historia na reklamówce wydawnictwa Papierowy Księżyc, która wypadła z innej czytanej właśnie książki. Moja siostra mieszka na kominku, Annabel Pitcher. Książka wydana była kilka lat temu. Temat intrygujący – podczas ataku terrorystycznego w Londynie, ginie jedna z dwóch bliźniaczek. My widzimy to co dzieje się pięć lat później z perspektywy dziesięcioletniego Jamesa. James nie pamięta swojej drugiej siostry, więc nie potrafi zrozumieć tego, czego oczekują od niego rodzice – żalu, żałoby i przeżywania tragedii. Sami zaś rodzice nie uporali się ze śmiercią córki i jesteśmy świadkami opowieści o rozkładzie rodziny.

Rose była inna. Była niegrzeczna, a zdaniem Jas, w szkole zachowywała się nieznośnie, tylko teraz, kiedy jest martwa i idealna, nikt już o tym nie pamięta.

Do tego wszystkiego dochodzi wątek przemocy w szkole, niechęć ojca do wszystkich muzułmanów i w związku z tym “niebezpieczna” przyjaźń Jamesa.

To mogła być naprawdę poruszająca historia, ale coś mi w niej nie pasowało. Świat dziesięciolatka jeszcze wierzącego rodzicom i tłumaczącego sobie ich najgorsze decyzje, przemieszany z marzeniami o byciu Spider-Manem został fajnie wymyślony. A jednak całość opowieści mnie nie porwała. W Wielkiej Brytanii zdobyła nagrodę dla debiutantów w 2012 roku i sporo innych nominacji. Może to kwestia przekładu?

Zastanawiam się również kto miał być odbiorcą tej książki. Jeśli młodzież, to zdecydowanie starsza. Co by nie mówić, nie jest to optymistyczna pozycja. Raczej o upadku kolejnych dziecięcych marzeń.

Moja siostra mieszka na kominku, Annabel Pitcher

Moja siostra mieszka na kominku, Annabel Pitcher

Wyd.: Papierowy Księżyc, 2013

Tłum.: Donata Olejnik

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *