Pastwiska Niebieskie

Wyobrażam sobie jakieś nowe osiedle o nazwie Las Pasturas del Cielo. Spokojnie znalazłoby miejsce obok Tarasów Dionizosa, Villa Lazur, River Park, czy w końcu Płudy Village. Każda z tych nazw istnieje na mapie Warszawy i okolic naprawdę. Gdybyśmy snobowali się na hiszpańskie nazewnictwo, a nie francuskie, czy angielskie taka nazwa byłaby naprawdę na miejscu.

Polskie Pastwiska Niebieskie, nie brzmią już tak dobrze, choć nie gorzej niż Wyspy Luksusu, czy osiedle Kwadry Księżycowej. Nazwa niestety już została wykorzystana. W 1932 roku John Steinbeck zarezerwował tę nazwę dla cyklu kilkunastu historii (połączonych w jedną powieść). Akcja powieści ma miejsce w cudownej dolinie w Kalifornii, tak pięknej, żyznej i zielonej, że gdy w 1776 roku dotarł tam hiszpański kapral z zachwytu nazwał okolicę Las Pasturas del Cielo.

Po tym historycznym wstępie Stainbeck przenosi nas 150 lat do przodu i prezentuje rodziny zamieszkujące tę uroczą okolicę. Galeria osobliwości – to wyświechtane określenie. Ale tak jest. Każde domostwo czy gospodarstwo ma na pozór zwykłych mieszkańców, którym przydarzają się przeróżne wypadki. Mimo, że Steinbeck nie jest mistrzem horrorów, można się zastanawiać, w którym momencie pojawi się “coś”.

Nie pojawia się. Coś, to zaledwie różne losowe wypadki, z którymi borykają się mieszkańcy. My jesteśmy zaledwie obserwatorem ich świata. W trakcie lektury nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że mam  do czynienia z Antologią Spoon River, Edgara Lee Mastersa, tylko jeszcze za życia bohaterów. Na pozór wszyscy mieszkają obok siebie. Niby ich losy się splatają, ale tak naprawdę każdy żyje we własnym wszechświecie.

Szukając informacji o tym, czy faktycznie taka dolina w Kalifornii istnieje, czy to tylko wymysł pisarza trafiłem na okładkę starego włoskiego wydania Pastwisk Niebieskich.

Pastwiska niebieskie

Zadziwiająca. Marketing związany z okładkami książek kroczy czasem dziwnymi ścieżkami. Ale historie wciągają. I możemy sobie wyobrażać, że gdzieś na cudownie zielonych osiedlach w Polsce o fantazyjnych nazwach też mają miejsce podobne zdarzenia.

Pastwiska Niebieskie, J. Steinbeck

Pastwiska Niebieskie, John Steinbeck

Wyd.: Prószyński Media, 2013

Tłum.: Andrzej Nowicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *