Mózg. Opowieść o nas

David Eagleman to autor bardzo dobrej książki Mózg incognito i fenomenalnego zbiorku miniaturek Suma. Czterdzieści opowieści o życiu pozagrobowym. Mózg incognito porusza wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem mózgu człowieka między innymi w kontekście świadomości, wolnej woli oraz osobowości. Kilka lat temu naukowiec wspólnie ze stacją PBS stworzył serię popularnonaukowych filmów dotyczących tej tematyki. Na podstawie tej serii powstała książka, która właśnie doczekała się polskiego wydania, pod identycznym tytułem jak serial telewizyjny Mózg. Opowieść o nas.

To bardzo dobrze napisana książka popularnonaukowa na podstawowym poziomie. Porusza ważne kwestie  przystępnym językiem. Bez zadęcia naukowego, ale tak, żeby zaciekawić. Mocno przebija ze stron książki, to, że w zasadzie to jest scenariusz kolejnych odcinków serialu.

Gdybym miał polecać jakąś książkę o ważnych aspektach związanych z funkcjonowaniem mózgu i wieloma pytaniami, z którymi boryka się współczesna psychologia, filozofia, komuś, kto zupełnie się tym nie interesuje to byłaby to właśnie książka Eaglemana. Wydaje mi się, że może to być również świetna lektura dla starszej młodzieży, właśnie ze względu na swego rodzaju prostotę przekazu.

Ale…

No właśnie. W zasadzie całość jest skondensowaną formą jego wcześniejszej książki, czyli właśnie Mózgu incognito. Zagadnienia, poruszone problemy, przykłady.

Zrobił na mnie wrażenie sposób podania. Formy ograniczonej do najważniejszych kwestii przyciętych do telewizyjnego formatu, napisanej z lekkością i odrobiną humoru. Trochę szkoda, że to jednak już wszystko było.

Mózg. Opowieść o nas, D. Eagleman

Mózg. Opowieść o nas, David Eagleman

Wyd.: Zysk i Ska, 2018

Tłum.: Aleksander Wojciechowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *