Krótka historia ekonomii

Opisywane w tej książce ekonomiczne teorie – konkurencja doskonała, prawo popytu i tak dalej – są jedynie historyjkami, które naukowcy lubią opowiadać.

Zgrabna książeczka Nialla Kishtainy jest całkiem niezłym mini-podręcznikiem myśli ekonomicznej na przestrzeni wieków skierowanym dla laików. Krótka historia ekonomii jest próbą opowiedzenia w skondensowanej formie czym zajmuje się ekonomia, jak dochodziło do rozwoju (lub upadku) różnego rodzaju idei oraz tego, jak zmieniało się w ciągu dekad i stuleci postrzeganie tego, czym tak naprawdę powinna zajmować się ta nauka.

Ze względu na sam pomysł nie ma co się zżymać na pewne uproszczenia i pominięcia. Bardzo poleciłbym tę książkę tym wszystkim, którzy zachłystują się różnego rodzaju koncepcjami  w stylu dochód gwarantowany, sprawiedliwa dystrybucja, a przy tym często chwalą się, że co prawda nie znają się na ekonomii, ale to wcale nie jest potrzebne, żeby zrozumieć proste fakty. Zapominają, że idee ekonomiczne, są przede wszystkim historyjkami. Lub jeśli komuś się nie podoba takie spłycenie – modelami. Uproszczonymi, często bazującymi na fałszywych założeniach. Podrzuciłbym ją tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie zaczynają mieć uraz do kapitalizmu i zaczynają zachwycać się marksizmem (zazwyczaj są na tyle młodzi, że nie znają dokładnie tego, co tak im się podoba). Zwłaszcza, że wszystko co nie zgadza się z ich przekonaniami wrzucają do worka “neoliberalizm”. Ten worek zdaje się mieścić wszystko, czego nie rozumieją, bez względu na to, czy jest liberalne, czy też nie. Zdają się mieć proste patrzenie na świat – nie zgadzasz się ze mną, czyli jesteś neoliberałem. Krytykują różnego rodzaju koncepcje ekonomiczne, w gruncie rzeczy nie mając pojęcia o czym mowa, poza pewnym “mitem” stworzonym przez cenionych przez siebie autorytetów. Popełniają tym samym jeden z najbanalniejszych błędów poznawczych jakim jest efekt potwierdzenia, czyli preferowanie opinii, wspierających własne przekonania i hipotezy. Bez próby krytycznego spojrzenia na własne poglądy.

Ważne jest to, że Kishtainy nie próbuje stawać po żadnej z opisywanych koncepcji. On pokazuje raczej tło ich powstawania i odbiór przez innych ekonomistów. Zdaje się postępować zgodnie z zasadą mówiącą, że na każdego wybitnego ekonomistę przypada inny wybitny ekonomista o całkowicie przeciwnych poglądach.

 

Krótka historia ekonomii, N. Kishtainy

Krótka historia ekonomii, Niall Kishtainy

Wyd.: Wydawnictwo RM, 2017

Tłum.: Michał Zacharzewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *