Zmysłowe życie roślin

Daniel Chamovitz jest biologiem, dyrektorem Centrum Biologii Roślin “Manna” przy Uniwersytecie w Tel Awiwie. Kilka lat temu napisał niewielką książeczkę Zmysłowe życie roślin o tym, w jaki sposób rośliny reagują na świat zewnętrzny. Z dużym zastrzeżeniem, co do “faktycznej zmysłowości” organizmów roślinnych opisuje w kolejnych rozdziałach, w jaki sposób rośliny reagują na bodźce – słuchowe, dotykowe, węchowe itp. Wykorzystuje zarówno historyczne badania, jak i najnowsze osiągnięcia botaniki oraz genetyki, aby wytłumaczyć pewne mechanizmy.

Zgrabnie napisana ze sporym dystansem próbuje wyjaśnić, czym różnią się zmysły człowieka (i zwierząt) od tego co moglibyśmy uznać za zmysły roślin. Rozprawia się bardzo ładnie między innymi z mitem dotyczącym wpływu muzyki na rozwój roślin. Pokazuje skąd on się wziął, jak wyglądały “eksperymenty” i jak właściwie należy rozumieć wyniki.

Sięgnąłem po tę pozycję, żeby przygotować się do bestsellerowego Sekretnego życia drzew, Petera Wohllebena. Obawiam się zbyt dużej antropomorfizacji świata roślin.

Zmysłowe życie roślin, D. Chamovitz

Zmysłowe życie roślin, Daniel Chamovitz

Wyd.:WAB, 2014

Tłum.: Dariusz Wójtowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *