Siła woli

Roy Baumeister zajmuje się psychologią społeczną, a w szczególności kwestiami związanymi z samokontrolą. Jego eksperyment, w którym badani byli częstowani czekoladkami lub rzodkiewkami, a następnie mieli rozwiązywać zadania jest jednym z częściej przywoływanych w literaturze i który stał się jednym z kamieni milowych w badaniach nad naszą słabą lub silną wolą. Wspólnie z dziennikarzem New York Timesa Johnem Tierneyem napisali książkę Siła woli. Odkryjmy w człowieku to co najpotężniejsze.

Ich książka jest przykładem tego jak powinien wyglądać rzetelny i porywający popularnonaukowy wykład.

Całość koncentruje się wokół zagadnienia, którego badaniu poświęca się Baumeister, czyli tego, że nasza siła woli w pewnych, konkretnych okolicznościach jest wyczerpywalna, a to z kolei skutkuje konkretnymi zachowaniami i reakcjami, które generalnie mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowania.

Ponieważ autorzy odwołują się do szeregu eksperymentów ilustrując je dodatkowo przykładami z życia codziennego to jest lektura, którą warto wziąć na warsztat zamiast dziesiątek bzdurnych, pseudo-motywacyjnych poradników, które często też odwołują się do podobnych badań, tylko albo je spłycają, albo przeinaczają, a przede wszystkim starają się wmówić, że już od dziś możesz zmienić swoje życie jeśli tylko… (i tu wstawiamy np. zasadę 1 procenta).

W świecie, w którym demonizujemy to, że firmy technologiczne czytają z udostępnianych przez nas danych jak z otwartej księgi, Baumeister pokazuje, że postęp w tej dziedzinie pozwala zarządzać własnymi motywacjami i nawykami. Sam często się zastanawiałem, czy biegałbym tak długo i regularnie, gdyby nie jedna z aplikacji pozwalająca monitorować tę aktywność. Prawdopodobnie nie robiłbym notatek podsumowujących przebiegnięte kilometry, nie mierzyłbym czasu próbując osiągnąć lepsze wyniki.

Obaj zwracają uwagę na pewien paradoks. Zwykło się mówić o tym, że obecna młodzież ma problemy z dyscypliną i koncentracją. Tymczasem jest w stanie godzinami koncentrować się na grach komputerowych wymagających stosowania podobnych umiejętności, jak przy realizowaniu różnego rodzaju projektów.

W jaki sposób ustanawiać sobie sensowne cele, jak unikać dekoncentracji, kiedy realizować różnego rodzaju postanowienia – to wszystko i wiele innych aspektów związanych z codziennymi pokusami utrudniającymi nam realizację wszelkich postanowień (życiowych i zawodowych) opisują przytaczając różnego rodzaju badania.

Całość zaś rozpoczyna się przywołaniem doświadczeń Amandy Palmer, co jest tylko jednym z wielu smaczków całości.

 

Siła woli, R. F. Baumeister, J. Tierney
Siła woli. Odkryjmy w człowieku to co najpotężniejsze, Roy F. Baumeister, John Tierney
Wyd.: Media Rodzina, 2013
Tłum.: Piotr Budkiewicz

Jeden komentarz do “Siła woli”

  1. No to ja sobie kupuję tę książkę w takim razie. A ona też jest dosyć tania a wiadomo że Polak się ceną kieruje najbardziej przy wyborze….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *