Po obu stronach mózgu

Michael Gazzaniga – ojciec neuronauki poznawczej, jeden z pionierów badań nad rozszczepionym mózgiem napisał własną autobiografię, a zarazem historię rozwoju badań nad mózgiem w ostatnich dziesięcioleciach. Po obu stronach mózgu. Moja przygodna z neuronauką to ponad pięćset stron historii nauki, spotkań z największymi naukowcami z wielu dziedzin. Anegdotki, wyjaśnienia, przybliżanie kolejnych wielkich postaci (Festinger, Premack, Ledoux i wielu innych). A jednak nie okazała się dla mnie zbyt porywająca. Odnoszę wrażenie, że spokojnie można było z wielu szczegółów doświadczeń i badań zrezygnować, lub je mocno skompresować do najbardziej przełomowych.

Świetnie jest oglądać z perspektywy czasu ten twórczy naukowy ferment, a przede wszystkim mieć świadomość jak ogromna bywa rola przypadku w  wielu odkryciach (choć duże stężenie inteligencji, otwartości i ciekawości badaczy ma swoje znaczenie). Coś jednak szwankowało w sposobie podania tej historii. Pomijając jednak ten fakt we wspomnieniach Gazzaniga podaje mnóstwo ciekawych informacji.

Może nawet szokująco brzmi jego stwierdzenie, że w dni dzisiejszym wiele z tych odkryć mogłoby być niemożliwe, ze względu na ograniczenia, procedury, komitety etyczne! No właśnie, dziś wiele słynnych eksperymentów psychologicznych nie byłoby możliwych (np. eksperyment więzienny Zimbardo, czy badania Milgrama). Ale z drugiej strony to właśnie tego rodzaju badania doprowadziły do stworzenia komisji etycznych przy uczelniach.

Trudno nie zastanowić się nad tymi wszystkimi eksperymentami na mózgach (żywych) zwierząt pamiętając, jak traktowane bywały zwierzęta, o których pisze choćby A.Westoll (Szympansy z azylu Fauna). Dziś normy postępowania są już zupełnie inne. Badacze musieli wypracować pewne standardy.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony mnóstwo interesujących wiadomości, a z drugiej męczący sposób ich podania. Czasami też miałem wrażenie, że coś nie jest w porządku z przekładem. Ciężkie, niejasne zdania ze szwankującą redakcją („kiedy dopiero co zacząłem w Caltech”)

Po obu stronach mózgu, M. Gazzaniga

Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką, Michael S. Gazzaniga

Wyd.: Copernicus Center Press, 2107

Tłum.: Anna Bereś, Krzysztof Cipiora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *