(Nie)grzeczni?

Dziecko jest w domu gościem, przystoi je kochać i szanować, ale nigdy nie wolno uważać za swoją własność.  J.D. Salinger, Wyżej podnieście strop cieśle

Zacząłem od tej być może nieco napuszonej kwestii, którą wypowiada Seymour Glass, choć książeczka, którą kupiłem nie jest aż tak poważna. Traktuje jednak o sprawie niesłychanie istotnej – podejścia do dzieciaków i ich wychowania.

Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska są autorkami książki (Nie)grzeczni?. Jej podtytuł wyjaśnia wszystko – Codzienne sytuacje widziane oczami rodzica i dziecka. Zaskakujące, rozśmieszające, wprawiające w zadumę.

Informacja z tyłu okładki sugeruje, że to poradnik dla rodziców dzieci w wieku 0-6 lat, ale nie ma się co zbytnio tym sugerować, bo przede wszystkim autorki koncentrują się na tym, żeby pokazać, że dziecko ma prawo do pewnych zachowań (uwarunkowanych rozwojowo), zaś rodzice zamiast strzelać wyświechtanym tekstem “jaki jesteś niegrzeczny” próbować zrozumieć, co za tym się kryje.

(Nie)grzeczni - obrazek1

Bardzo fajna pozycja. Na prezent dla wszystkich młodych rodziców próbujących wychować idealne i zawsze grzeczne dziecko.

Czasami może nadmiernie próbuje interpretować niektóre zachowania dziecięce, ale to nie jest jakaś wielka wada. Fantastycznym pomysłem jest krótki rozdział “Marian, zachowuj się”. Próba pokazania, jak dorosły facet popełnia na kolacji w nowym towarzystwie, gafę za gafą.

(Nie)grzeczni?, M. Bajko, M.Janiszewska

(Nie)grzeczni?, Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska

Wyd.: Helion (Sensus), 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *