Mózg rządzi

Nie potrafię słuchać audiobooków. Brakuje mi możliwości robienia notatek, rozpraszam się zbyt łatwo. Próbowałem kilka razy i w ciągu ostatnich lat z powodzeniem udało mi się zakończyć jeden podczas długiej podróży samochodem. Ponieważ czekała mnie w weekend pięciogodzinna podróż samochodem w jedną i drugą stronę postanowiłem jednak zamiast muzyki spróbować coś przeczytać uszami.

Sięgnąłem do zasobów mojej żony, która jest zachwycona tą formą, z uwielbieniem słuchającą audiobooki i znalazłem jej niedawny zakup: Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kai Nordengen. Już od pewnego czasu ten tytuł atakował mnie z różnych stron, a jednak mimo niemal nałogowego kupowania i czytania książek dotyczących tej tematyki coś mnie powstrzymywało. Może zbyt “aktywny” marketing, zbyt jednoznacznie zachwalające recenzje, na które od czasu do czasu trafiałem na FB.

Według informacji redakcyjnych, książka podbiła serca Norwegów (autorka jest Norweżką) i “w przyjazny, humorystyczny sposób odkrywa tajemnice tego niezwykłego narządu”. Oczywiście wiem, jak tworzy się zapowiedzi książkowe, wszak chodzi o zainteresowanie jak najszerszego grona czytelników. Stąd takie a nie inne słowa-wytrychy. To wszystko jest jasne. Wiem też, jak trudno napisać książkę, na temat, który już mnóstwo autorów wcześniej wzięło na warsztat. Potrzebne jest nowe spojrzenie, albo jakiś akcent, który wyróżni ją od całej reszty. No i niestety książka Kai Nordengen wypada tu dość przeciętnie. Jeśli chodzi o humor, nawet nie umywa się do wydanej przed niemal dwoma laty pozycji Gupi muzg, Deana Burnetta. Nawet nie ma co porównywać do lekkości (i równie subtelnego humoru) Mlodinova (Nieświadomy mózg). Choć obie o tyle się różnią od książki Nordengen, że mniej koncentrują się na funkcjonalności poszczególnych elementów mózgu, a bardziej na mechanizmach psychologicznych. W gruncie jednak rzeczy omawiane są te same zagadnienia.

Jeśli ktoś nie wie nic na ten temat, a chciałby poznać aktualną i podstawową wiedzę neurobiologiczną, to jest to całkiem przyzwoita rzecz. Ale tylko tyle. Bez większych zaskoczeń (w tym między innymi z wyświechtanym przykładem proustowskich magdalenek przy okazji omawiania zapachów i wspomnień).

Mózg rządzi, K. Nordengen

Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen

Wyd.: Marginesy, 2018

Tłum.: Milena Skoczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *