Lżejsza od swojego cienia, Katie Green

Lżejsza od swojego cienia

Podczas tegorocznych targów książki we Wrocławiu wpadłem na chwilkę do stoiska wydawnictw komiksowych. Nie jestem typową grupą docelową. Owszem kocham Fistaszki, ale powiedzmy, że ortodoksi komiksowi za taką deklarację pewnie by mnie wyklęli. Tak jak pisałem przy okazji Portugalii, lubię słowa, zdania, budowanie świata za pomocą liter. Może przyciągać moją uwagę graficzna strona, ale jednak jako sposób opowiadania historii, komiks  nie jest  preferowanym przeze mnie gatunkiem. A jednak wtedy w Hali Stulecia sięgnąłem po coś, co zarówno przyciągało wzrok kreską, jak i tytułem. Pośród tych wszystkich macek, mordobić i męskich wyrazistych postaci z kwadratowymi szczękami leżało wielkie tomisko. Już choćby dlatego, nie powinienem napisać „niepozorne”, ale tak było. Ilustracja na okładce, była niepozorna. Lżejsza od swojego cienia, Katie Green. Wtedy przekartkowałem tylko, ale zaintrygowany kilka dni po powrocie jednak zamówiłem.

Zamówiłem i gdy zacząłem czytać, zaniemówiłem z zachwytu. Nad całością. Tematem, sposobem podania, rysunkiem, zbudowaną historią.

   

Już od pierwszych stron poznajemy główną bohaterkę, męczącą się nad talerzem pełnym jedzenia. Ot typowa sytuacja w wielu domach – dziecko “modli się” nad posiłkiem. Poznajemy jej świat, który kręci się wokół rytuałów i zasad. Liczenie różnych rzeczy, poszukiwanie symetrii, staranne oddzielanie elementów posiłku na talerzu. Katie dorasta. Zaczyna być coraz bardziej świadoma i kontrolująca siebie. Z czasem jednak ten nadmiar kontroli sprawia, że świat zaczyna właśnie wymykać się spod jej kontroli.

Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia – są poważnym problemem cywilizacyjnym. Lżejsza od swojego cienia jest pięciusetstronicowym pamiętnikiem Katie Green z czasów zmagania się z chorobą i długotrwałego wychodzenia z niej. Przejmującym, świetnie opowiedzianym.

Myślę, że bardzo głęboko poruszającym, a może nawet będącym ogromną pomocą dla osób, które borykają się z takim problemem.

 

Lighter Than My Shadow – book trailer from Neurobellum on Vimeo.

Lżejsza od swojego cienia, K. Green
Lżejsza od swojego cienia, Katie Green
Wyd.: timof comics, 2018

Tłum.: Kamila Kowerska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *