Jądro dziwności. Nowa Rosja

Nie ma w Jądrze dziwności Petera Pomerantseva niczego zaskakującego. Rosja współczesna. Z całą swoją korupcją, układami, polityczną zależnością, feudalną pseudodemokracją. No i przede wszystkim pieniędzmi. Ogromnymi pieniędzmi, więc wszystko co się z nimi wiąże jest ogromne. Czasem ogromnie dziwne.

Pomerantsev jest Brytyjczykiem o rosyjskich korzeniach. Przyjechał do Rosji i tam zaczął pracować w mediach. Opisuje ten świat dziwnych imigrantów z Zachodu, którzy przyjeżdżają do Rosji i napotykają na układy, układziki, cenzurę i w imię własnego komfortu lub nie, przystają na warunki w jakich przyszło im żyć.

Autor opisuje świat marzeń młodych dziewczyn o wielkich pieniądzach i odnoszę wrażenie, że nie różni się on od Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym, tylko jest BARDZIEJ. Podobnie jak podejrzane biznesy, ustawianie przetargów. To wszystko znamy z naszego podwórka z czasów przeszłych, tylko w Rosji jest BARDZIEJ. No i miejmy nadzieję, że u nas jednak już się ucywilizowało.

Choć gdy opisuje zależności polityczne, tworzenie przez rząd kontrolowanej opozycji, telewizję, która ma być miła, ładna i prorządowa nie mam wrażenia, że to wszystko w Polsce już minęło.

I gdy popatrzy się na tych wszystkich polityków, którzy grają w wyreżyserowanym przez Surkowa politycznym reality show – na tych wszystkich zaplutych nacjonalistów i buraczanych komunistów – widać, że oni wszyscy odgrywają narzucone im z góry role, podchodząc do nich z pewną dozą ironii.

Każdy nowy reżim radykalnie przebudowuje przeszłość. Lenin i Trocki zszargali pamięć o carach, Stalin zszragał pamieć o Stalinie, Breżniew o Chruszczowie, a pierestrojka pożarła cały wiek komunizmu… I za każdym razem, gdy bohaterowie przemieniają się w złoczyńców, a zbawcy stają się diabłami, zmienia się też nazwy ulic, wymazuje twarze ze starych fotografii i przygotowuje nowe, poprawione wydania encyklopedii.

Jądro dziwności, P. Pomerantsev

Jądro dziwności. Nowa Rosja, Peter Pomerantsev

Wyd.:  Czarne, 2015

Tłum.: Iga Noszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *