Człowiek, który nie mógł przestać

Cechą odróżniającą przedstawienia medialne zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) od sposobu pokazywania innych zaburzeń umysłowych jest częstotliwość traktowania OCD z humorem i beztroską. […] Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne są śmieszne, bo opierają się na niespójności – a niespójność jest śmieszna”

Detektyw Monk, Melvin Udall (grany przez Jacka Nicholsona w Lepiej być nie może), Ray Waller (zagrany przez Nicholasa Cage w Naciągaczach) oraz cała rzesza mniej lub bardziej znanych postaci ze swoimi natręctwami, które dla obserwatora z zewnątrz mogą być zabawne. Zabawne nie są dla osób, których OCD (zwane niegdyś nerwicą natręctw) dotyka. I to jest jeden z powodów, które wymienia David Adam, dlaczego napisał książkę Człowiek, który nie mógł przestać. Adam przez wiele lat zmaga się z obsesją dotyczącą możliwego zarażenia wirusem HIV. Żeby sobie z tym radzić, oczywiście mył ręce, sprawdzał dziesiątki razy, czy ktoś nie jest skaleczony, czy dotknięte przez innych rzeczy nie zostały zabrudzone. Mimo absurdalności niektórych wyobrażeń, nie był w stanie przestać.

Wymienione postaci z pop-kultury sprawiają, że ludzie postrzegają OCD jako niegroźne, zabawne natręctwa. Podobnie było przez wiele lat z autyzmem, który był widziany wyłącznie przez pryzmat ekspresowo liczącego rozsypane wykałaczki Raymonda Babbita (wyk. Dustin Hoffman) z filmu Rain Man. Żeby rozprawić się z tym wizerunkiem David Adam napisał swoją książkę. Nie jest ona w żadnym wypadku poradnikiem, jak radzić sobie z OCD. To porządnie napisany popularnonaukowa pozycja dotycząca tego zaburzenia przez pryzmat własnych doświadczeń autora. Czym jest, jaka jest biologia zaburzeń, jak wyglądały historyczne sposoby leczenia i na jakim etapie jest medycyna w tej chwili. To wszystko podlane zostało dość subtelnym humorem autora. Podobnie jak książki pisane przez ludzi ze spektrum autyzmu, również ta daje wgląd w świat osób z nerwicą natręctw. Tego dlaczego mimo świadomości absurdu pewnych swoich zachowań, nie są w stanie ich przerwać.

Człowiek, który nie mógł przestać, D. Adam

Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw, David Adam

Wyd.: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016

Tłum.: Andrzej Homańczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *